Boyun ağrısı ve tedavisi
Boyun ağrısı ve tedavisi

Boyun agrısı, boyun hareketlerinde kısıtlılık ve boyun kaslarındaki gerginlik özellikle yoğun çalışan kişilerde sık görülmektedir. Boyun omurları çok hareketli bir yapıya sahip olduğu için boyun ağrısı sık karşılaşılan bir yakınmadır.

Boyun Ağrısı Tipleri ve Nedenleri

Başlıca iki çeşit boyun ağrısı vardır: Mekanik boyun ağrısı ve omurga patolojilerine bağlı ağrı

1. Mekanik Boyun Ağrısı

En sık görülen boyun ağrısı tipidir. Çoğunlukla boyunu etkileyen küçük travmalar veya boyun kaslarını ve bağ dokusunu etkileyen küçük zedelenmeler nedeni ile olur. Kötü postür bu tip ağrının en önemli nedenidir. Özellikle gün boyu masa başında öne eğik pozisyonda çalışan kişilerde sık rastlanan bir yakınmadır. Mekanik boyun ağrısı başa, omuzlara ve kollara yayılabilir. Sıklıkla ağrının gerçek nedeni ve yeri bulunamaz.

2. Omurga Hastalıklarına Bağlı Boyun Ağrısı

Bu gruptaki boyun ağrıları oransal olarak mekanik boyun ağrısına göre daha az görülür. En sık görülen nedenleri şunlardır:

a)Boyun fıtığı (Servikal disk hernisi)
b)Boyun omurlarında dejenerasyon / yıpranma (Servikal spondilozis)
c)Boyun omurga kanalında daralmaya bağlı omurilik tutuluşu (Servikal spondilotik miyelopati)

TEDAVİ

Boyun bölgesindeki bu problemler manuel terapi ile kolaylıkla bir kaç seansta tedavi edilmektedir.Uzman öncelikle boyun bölgesini ayrıntılı teşhis eder ve hangi segmentlerin problemli oldugu saptadıktan sonra bu bölgelere uygun manuel manevralar ile gerekli olan tedaviyi yapar.

Manuel terapi boyun bölgesinde kesinlikle dikkatli ve uzman kişilerce uygulanmalıdır.Ülkemizde bu tedavi yöntemlerini uzmanlığı ve eğitimi olmayan kişilerce yapılmakta ve bir çok sakatlık ortaya çıkmaktadır.Uzman kişlerce yapıldıgında başarı şansı oldukça yüksektir cünki,problemin oldugu noktayı spesifik olarak tedavi etmektedir.


Kocaeli Fizyoterapist uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!