Bir eşyayı yerden nasıl kaldırmalısınız?

Bir eşyayı yerden nasıl kaldırmalısınız?

Sırt ve belinize ekstra bir çalışma yükü eklememek önemlidir.  Bu ekstra gerginlik fıtığınızı ve ağrılarınızı daha da artırabilir. 

Bir boş kutu ya da bir düzine ağır kutu kaldırmanız arasında doğru kaldırma formunu uygulamadığınız taktirde yüklenme açısından hiç bir fark kalmayabilir. Doğru kaldırma şeklini uygulamada birkaç basit yönerge verelim: 

Kaldırırken belin düz bir şekilde durmasına, belinizi değil kalçalarınızın bükülmesine ve göğsünüzü dışarıda tutmaya dikkat edin. Bir cisim kaldırırken sırt ve belinize gereğinden fazla stres yüklememek için mutlaka kalçalarınızı kullanın.

Kaldırmakta olduğunuz nesneyi olabildiğince vücudunuzun yakınında tutun.

Ayrıca, kendi ağırlık limitlerinizi kendiniz belirleyin. Bir kutuyu kaldırabilmek için ağır olduğunu hissediyorsanız muhtemelen gerçekten çok ağırdır.

Bu makale 17 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Prof. Dr. Alper Karaoğlan, 1971 yılında Burdur’da doğmuştur. Lisans öncesi öğrenimlerinin ardından İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini 1994 yılında başarıyla tamamlayarak Tıp Doktoru unvanı almıştır. Uzmanlığını ise Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tamamlamıştır.


Prof. Dr. Alper Karaoğlan mesleki çalışmalarına özel muayenehanesinde devam etmektedir.

Etiketler
Nüks
Prof. Dr. Alper Karaoğlan
Prof. Dr. Alper Karaoğlan
İstanbul - Beyin ve Sinir Cerrahisi
Facebook Twitter Instagram Youtube