Bilindiği gibi vitaminler ve mineraller sağlığın korunması için elzemdir. Vücut tarafından üretilmeyen organik bileşenlerdir. Ayrıca vitaminler ve mineraller vücuttaki diğer metabolizmalar için de yaşamsal öneme sahiptir. Vücudun bu vitamin ve mineralleri yeterli alabilmesi için yeterli ve dengeli beslenme ön koşuldur. Vitamin ve mineral eksikliklerinde örneğin, A vitamini eksikliğinde gece körlüğü, kemik gelişiminde zayıflık, deri problemleri, hastalıklara karşı dayanıksızlık gibi durumlar ortaya çıkabilir. Yine B vitaminlerinin birinin eksikliğinde bile kansızlık, sinir sistemi bozukluklarına kadar birçok hastalıklar görülebilir. Bu nedenle bazı özel durumlar tek ya da birkaç vitamin ve mineral içeren takviyelerin kullanılmasını gerektirebilir. Besin takviyeleri dengeli ve sağlıklı beslenmenin yerini tutmaz. Bol miktarda meyve, sebze, tam tahıl, yeterli protein, sağlıklı yağlar içeren diyet normalde sağlık için tüm besinleri sağlamalıdır.

Kısmen modern yaşamın getirdiği sebepler nedeniyle, örneğin çalışma şartları öğünleri düzenli ve yeterli alamamaya sebep olabilir ki bu da sağlıklı beslenememeye neden olabilir. Avrupa’da yapılan beslenme araştırmaları, C vitamini, folik asit, D vitamini, kalsiyum, selenyum ve iyotun yetersiz alındığını ortaya koymuştur. Ulusal araştırmalar, D vitamini alımının yetersiz olduğunu, demir alımının yetersizliğine bağlı aneminin yaygın bir sorun olduğunu göstermektedir. Buna ilave olarak yetersiz ve dengesiz beslenenler, vejetaryenler, demir yetersizliği anemisi olanlar, gebeler, menapoz sonrası kemik kaybı olan kadınlar, yaşlılar, bebekler ve çocuklar, uzun süre ilaç kullanmak durumunda olanlar, diyaliz tedavisi olan hastalar …vb gibi durumlardaki kişilerin bir uzman kontrolünde besin desteği almaları uygun olabilir.

Bazı kişilerin sağlığı açısından gerekli olmasına karşın herkes için besin takviyeleri gerekli değildir. Ancak diyetin yeterli olmadığı veya vitamin ve mineral desteğine ihtiyaç duyulduğu durumlarda bilimsel olarak etkinliği ve güvenirliği kanıtlanmış ve kabul görmüş besin desteklerinin günlük diyete ilave edilmesi uygun olabilir. Ancak yapılan araştırmalar dünyada bu desteklerin yaygın ve kontrolsüz bir şekilde kullanıldığını göstermektedir. Yine bazı çalışmalar, bazı besin desteklerinin kontrolsüz olarak fazla kullanılmasının besin alımını artırdığını ve kilo sorununa sebep olduğunu da göstermiştir. Önemli olan gerekli durumlarda uzman kontrolünde kullanılmasıdır. Yine üstüne basa basa söyleyecek olursak eğer herhangi bir rahatsızlık ve uzman önerisi yoksa besin destekleri kullanılmamalıdır. Çünkü vitamin ve minerallerin fazlası vücutta toksik etki yaratabilir. Hepsinin metabolize edildiği yer karaciğer ve böbreklerdir. Ayrıca gereksiz ve kontrolsüz kullanım özellikle başka ilaç kullanmakta olan kişilerde ilaçların etkilerini azaltabilirler ya da etkileşim sebebiyle yan etki yaratabilirler. Örneğin, kan sulandırıcı ilaç kullanan bir kişi eğer uzman bir kişinin tavsiyesi dışında E vitamini desteği kullanmaya kalkarsa kanama riskini artırabilir.

İşte bu gibi örnekler yüzünden kontrolsüz kullanılan besin destekleri kişiye yarardan çok zarar verebilir.

SAĞLIKLA KALIN…….


Balıkesir Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!