Ateşli havale nedir kimlerde görülür?
Havale bilinç ve davranış değişikliğidir. Ateşli havale ise üst solunum yolu enfeksiyonu ya da ishal gibi bir enfeksiyonun neden olduğu ateş sırasında görülen nöbetlerdir. Genellikle 6 ay-5yaş arasındaki çocuklarda görülür.

Havaleler enfeksiyonun hangi döneminde görülür?
Ateşli havalenin büyük bir kısmı enfeksiyonun ilk 2 gününde görülür.

Ateşli havale genetik geçişli midir?
Ateşli havalelerin %20’si genetik geçişlidir. Bu çocukların yakın akrabalarında ateşli havale öyküsü olabilir.

Ateşli havale geçiren çocuklarda ileride kalıcı beyin hasarı olabilir mi?
Sayısı ne olursa olsun ateşli havaleler sonrasında çocuğun zekasında herhangi bir gerileme olmaz. Beyinde hücrelerin ölümüne sebep olmaz.

Ateşli havale sırasında ne yapılmalıdır?
Öncelikle sakin olunmalı ve hasta yan yatırılmalıdır. Nöbetler sırasında dişler kilitlenebilir; bunu önlemek amacı ile ağıza kaşık, tahta çubuk, parmak sokulup dişler açılmaya çalışılmamalıdır. Bu müdahaleler çocuğa zarar verebilir. Nöbet anında hastanın üzerine soğuk su dökülmemeli ve ağızdan ilaç verilmeye çalışılmamalıdır. Doktorunuz tarafından önerildiyse popodan ilaç kullanabilirsiniz.

Ateşli havale nasıl tedavi edilir?
Her zaman ilaç tedavisi gerekli değildir. Ancak; nöbet anında nöbet durdurmak macı ile popodan ilaç alınabilir. Koruyucu amaçlı uzun süreli kullanmak üzere ağızdan antiepileptik ilacıın gerek olup olmadığına veya tedavinin türüne doktorunuz karar verecektir.


Adana Çocuk Doktorları uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!