Aşırı sinirlilik

Aşırı sinirlilik

Aşırı sinirlilik tek başına reaksiyon gösterebilmekle beraber daha çok başka psikiyatrik bozuklukların belirtisidir. Aşırı sinirlilik rahatsızlığı sıradan sinirlilik durumundan oldukça farklıdır ve tedavi edilmezse ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Aşırı sinirlilik hali tedavi edilebilir bir durumdur. Günlük hayatta kişilerin sosyal yaşam standartları önemli derecede olumsuz etkileyen aşırı sinirlilik hali hastanın sadece kendisine değil çevresine de hem fiziksel hem psikolojik zararlar verebilmektedir.

AŞIRI SİNİRLİLİK KİMLERDE GÖRÜLÜR?

Depresyon geçiren kişiler, takıntılı titiz olan insanlar, şüpheci insanlar, duygularında aşırı iniş çıkış yaşayanlar, anti sosyal kişiliği olanlar aşırı sinirlilik rahatsızlığı yaşayabilirler. Stresli iş hayatı, mutsuz aile hayatı, alkol ve madde kullanımı aşırı sinirliliği tetikleyen unsurlardır.

AŞIRI SİNİRLİLİK TEDAVİSİ

Aşırı sinirlilik rahatsızlığı altında yatan sebebe göre tedavi uygulanması gereken bir rahatsızlıktır. Bu yüzden önce teşhis doğru konulmalıdır. Teşhise göre genel uygulanan tedavi psikolojik destektir. Bu süreçte devreye psikologlar girer ve aşırı sinirlilik halini ortadan kaldırmaya çalışırlar. Hasta bu tedavini yanı sıra destek olarak anti deprasanlar dahil ilaç tedavisi alır.

AŞIRI SİNİRLİLİK ve BEYİN CERRAHİSİ

Aşırı sinirlilik rahatsızlığı her ne kadar psikolojik rahatsızlık gibi görünse de altında beyinde gelişmiş bir yapısal ya da işlevsel sorun yatıyor olabilir. Dolayısıyla ilaç tedavisi veya psikolojik destek yetersiz kalır. Bu durumlarda tedavisi Uzman beyin cerrahlarının yapması gerekir. Tedavi sürecinde hastanın beynine gönderilen elektrik sinyalleri ile aşır sinirlilik durumu ortadan kaldırılır.

Bu makale 8 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Prof. Dr. Mehmet Erkan Üstün

Prof. Dr. Mehmet Erkan Üstün, 31 Temmuz 1963 tarihinde İstanbul doğmuştur. İlk-orta-lise eğitimimi TED Ankara Koleji’nde tamamlamıştır. Hacettepe Üniversitesi 'nde başladığı lisans eğitimini başarıyla tamamlayarak 1986’ da 4. lükle Tıp Doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise,Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbn-i Sina Hastanesi’nde 1992 yılında tamamlayıp Beyin ve Sinir Cerrahisi uzmanı olmuştur. İhtisası sırasında ve sonrasında 2 kez Avusturya- Salzburg'daki Üniversite hastanesinde Prof. Diemath'ın yanında toplam 4 ay süreyle çalışmıştır. Mecburi hizmetini Tarsus Devlet Hastanesi'nde 1996’ya kadar çalışmış. 1996’da müsait kadro bulunması nedeni Selçuk Üniversitesi Nöroşirürji Anabilim dalı’nda Yrd. doçent olarak göreve başladı. 19.11.2002’de Doçent ünvanı aldı. 2006'da SCI'da kayıtlı dergilerdeki yayınların ve bunlara yapılan atıfların ...

Yazarı sosyal medya'da takip edin
Etiketler
Sinirlilik
Prof. Dr. Mehmet Erkan Üstün
Prof. Dr. Mehmet Erkan Üstün
Ankara - Beyin ve Sinir Cerrahisi
Facebook Twitter Instagram Youtube