Aşılama nedir ve aşılama ile ilgili merak ettiğiniz detaylar

Aşılama nedir ve aşılama ile ilgili merak ettiğiniz detaylar

Aşılama, erkeğin sperm hücrelerinin alınarak kadının rahminin içine bırakılmasıdır. Aşılama işlemi esnasında, erkekten alınan spermler özel laboratuvar koşullarında hazırlanır ve gelişmiş bir plastik kanul yardımı ile rahim içine bırakılır. Aşılama yöntemi çiftlerin çocuk sahibi olma şanslarını yüzde 18-20 oranda arttıran bir faktördür. Bir çift eğer korunmasız ve düzenli olarak 1 sene boyunca ilişki yaşadıktan sonra istedikleri çocuğa sahip olamazlar ise yapılan testler sonucu aşılama yöntemine geçilir. Yöntem ağrısız ve kolay bir yöntemdir. Genel anestezi almayı gerektirmez. Aşılama için bazı şartlar gerekmektedir. Bunlar erkekte sperm ve kadında da yumurta üretiminin mevcut olması gerekmektedir ve aynı zamanda rahim filminde kadının tüplerinden en az birinin açık olması gerekir.

Aşılama tedavisine geçilmeden önce çiftlerin dikkat etmesi gereken bazı kritik noktalar vardır. Bunlardan biri 3 gün cinsel perhiz uygulaması diğeri ise son 48 saat içinde alkol, ve sperm sayısını olumsuz etkileyecek hiçbir ilacı içmemesi gerekmektedir.

Aşılama işlemi için muayene pozisyonu alan kadının vajinal bölgesine ilk önce enjektörün rahim içine sorunsuzca girmesini sağlayacak ekipmanlar yerleştirilir. Gelişmiş kanül yardımı ile babadan alınana spermler birkaç saniye içinde kadının rahmine yerleştirilir. Aşılama tedavisi bittikten 10 ile 20 dakika arasında anne adayı dinlenir. Geçen bu zaman diliminden sonra anne adayı hayatına normal bir şekilde devam edebilmektedir.


 

 

Bu makale 20 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Dr. Öğr. Üyesi Hediye Dağdeviren

Etiketler
Aşılama ile gebe kalmak
Dr. Öğr. Üyesi Hediye Dağdeviren
Dr. Öğr. Üyesi Hediye Dağdeviren
İstanbul - Kadın Hastalıkları ve Doğum
Facebook Twitter Instagram Youtube