Aşil tendon hastalıklarının iki nedeni vardır: inflamasyon ve dejenerasyon. İnflamasyon, yangınlı iltihabi süreçlerden; dejenerasyon, yıpranma-aşınma, yaşlanma süreçlerinden dolayı meydana gelir.

Spor travmaları, yaralanmaları sonrasında da Aşil tendon yırtıklarına rastlanır.

Anatomi

Aşil tendonu baldır kaslarını topuk kemiğine bağlar. En önemli işlevi, ayak ve ayak bileğini aşağı doğru, yere bükmektir. Yürümeyi, koşmayı ve atlamayı sağlar.

Aşil tendonu, insan vücudundaki en büyük tendondur ve çok güçlü bir yapıya sahiptir. Koşarken, tek bacak üzerinde durma sırasında tendona vücut ağırlığının 6-10 katı kadar yük gelir.

Nedenler

Aşil tendon hastalıkları, tendonun tekrarlayan strese, zorlanmaya maruz kalmasıyla oluşur. Tendonu kapasitesinin üzerinde zorlamak, bu yüklenmeyi kısa zaman içerisinde yapmaya çalışmak da tendonu zedeler.

Tendonun kopma ve yırtılmalarıysa travma sonucu oluşur.

Şikâyetler

Sabahları Aşil tendonu boyunca ağrı ve sertlik şikâyeti olur; yorulma ve zorlanmaya bağlı olarak tendon boyunca, topuk arkasında ağrı oluşur. Tendonda kalınlaşma, topuğun arkasında kemik çıkıntısı, şişlik meydana gelebilir. Yorgunluk ve zorlama ile bu şişlik artar.

Topuk ya da baldır kaslarında ani bir ağrı olur ve pat diye bir ses duyulursa Aşil tendonunun kopmuş olma olasılığı çok yüksektir.

Tanı yöntemleri

Röntgenle kalsifikasyon ve kemik çıkıntıları tespit edilir.

Tendondaki yıpranma, kalınlaşma ve yırtıklar MRG ile saptanır.

USG ile tendon hasarı ve yırtıkları saptanır. Hasarlı bölgeye enjeksiyon yapılmasında USG yol gösterme açısından faydalıdır.

Tedavi

Destekleyici yöntemlerle tedaviyle başlanır; istirahat, buz, ilaçlar, egzersiz, fizik tedavi, güçlendirme protokolleri uygulanır.

Kortizon enjeksiyonu tendon kopmasına neden olabileceğinden önerilmez.

PRP enjeksiyonları, uygun vakalarda yapılır.

Destekleyici tedaviye rağmen ağrı devam ediyorsa değişik cerrahi tekniklere geçilir.

Tendon kopmalarının tedavisi, cerrahi yöntemlerle tendonun onarılması yoluyla gerçekleşir.


Bursa Ortopedi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!