Vücutta iki boşluk arasında doğal olmayan alternatif bir yol açılmasına “Anal Fistül” denmektedir. Bu yolun iki ucu bulunmaktadır. Anal bölgede, bu yollardan biri kanal iç yüzeyindeyken, diğeri anal bölgede oluşmaktadır.

Hastalığın tanısı, yolun dış ucu yani dış ağzının görülmesi ile konulmaktadır. Muayene esnasında çeşitli sıvı veya kıvrılabilir materyaller ile fistül iç ağızda tespit edilmektedir.
Hastalarımız bu hastalığı tarif ederken; “Zaman zaman iç çamaşırımda kirlenmeler oluyor.”, “Anal kısımda kötü kokulu akıntılar meydana geliyor.” şeklinde ifadeler kullanmaktadır.

Hastalığın karmaşık yapısının olması durumunda, yolun tam olarak belirlenebilmesi için ek tetkiklere de ihtiyaç olabilmektedir. Bu durumda ek tetkikler olarak kabul ettiğimiz Fistülografi, Endoultrasonografi ve MR Fistülografi yapılmaktadır. MR Fistülografi bu tetkikler arasında en iyi görüntüleme yöntemi olarak kabul edilmektedir.

Fistülün iç ağzı, dış ağzı ve ağızları birleştiren yolun yerleşimi hastadaki tedavi yöntemini belirleyen ana faktörlerdir. Belirlenen ve uzmanlıkla uygulanan yöntemlerin sonrasında, hasta çok etkin bir tedavi ile tekrar sağılığına kavuşabilmektedir.


Ankara Genel Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!