Akupunktur ile hamilelikte mide bulantı ve kusma tedavisi
Akupunktur ile hamilelikte mide bulantı ve kusma tedavisi

AKUPUNKTUR İLE HAMİLELİKTE MİDE BULANTISI VE KUSMA TEDAVİSİ

Anne adaylarının yaklaşık olarak %50'si hamileliğin özellikle ilk aylarında bulantı ve kusma şikayetleri vardır. Bu durum hamilelerin % 0.5 - 1'inde çok şiddetli boyutlarda olabilir ve kilo kaybına yol açabilir. Hiperemezis gravidarum olarak adlandırılan bu yakınma tedavi gerektirir. Aşırı bulantı ve kusmanın bebeğe zarar olmaz. Sanılan aksine hiperemezis gravidarum bebekte gelişme geriliğine ve bebeğin düşük kilo ile dünyaya gelmesine yol açmaz. Aynı şekilde hamilelerde de aşırı bulantı ve kusma nedeniyle yüksek tansiyon, gebelik zehirlenmesi, düşük veya erken doğum gibi durumlar gelişmez.

Akupunktur yan etkisiz bir tedavi yöntemidir. Bu özelliğinden dolayı hamilelikte akupunktur tedavisi uygulanabilir.

Akupunktur ile Hiperemezis Gravidarum tedavisinin ne kadar süreceği ve kaç seans yapılacağı hastanın tedaviye verdiği cevaba ve hastalığının seyrine göre değişebilmektedir. Genel olarak hastaların ilk trimester sonunda bulantı ve kusmalarının şiddetinin neredeyse yok denebilecek bir düzeye indiği de görülmektedir. Ancak seyrek de olsa gebelik boyu devam eden hiperemezis gravidarum vakaları da vardır.

Akupunktur tedavide daha çok klasik vücut akupunkturu uygulanmakta ve seanslar 20 dakika kadar sürmektedir. Seans aralıklarının ne kadar olacağı hastanın tedaviye verdiği cevaba göre değişmektedir. Uygulanan akupunktur tedavisi dışında hastanın bu süreçte nasıl beslenmesi gerektiği hastaya detaylı bir şekilde anlatılmaktadır.Hamileliğinde aşırı bulantı ve kusma şikayeti olan anne adaylarına günde 6 öğün yemeleri önerilir. Ayrıca hafif ve kuru besinler tercih edilmeli. Sıvı alımı çok önemli. Özellikle yemek yedikten bir saat sonra sıvı alınmalı. Hiperemezis gravidarum'den yakınan anne adayları stresten uzak durmalı, mümkün olduğunca dinlenmeli. Kimi zaman 2-3 günde bir uygulanan akupunktur tedavisi başlarda günaşırı uygulanması gerekebilmektedir. Hastaların daha ilk seans sonrası bile bulantı ve kusmaları azalmakta ve aynı zamanda azalmış olan iştahlarında da artış görülebilmektedir.

Sonuç olarak gebelik döneminde hayat kalitesini ve hamilelik sürecini ciddi anlamda bozan ve beslenme bozukluğundan anksiyete ve depresif semptomlara kadar çeşitli sıkıntılara yol açan bu süreçte Akupunktur ile daha kaliteli bir hamilelik süreci yaşanabilmektedir...


İstanbul Pratisyen Hekim uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!