Şişmanlığın nedenleri ve akupunktur ile zayıflama
Şişmanlığın nedenleri ve akupunktur ile zayıflama

ŞİŞMANLIĞIN NEDENLERİ

Şişmanlık, üzün süren enerji dengesizliği sonucudur. Bunun nedenleri beş grupta toplanabilir:

1.Fazla yeme

2.Fiziksel hareketlerin azlığı

3.Psikolojik bozukluklar

4.Metabolik ve hormonal bozukluklar

5.Genetik nedenler ve ailenin beslenme alışkanlığı

Bu nedenlerden en önemlisi fazla yemektir. Çoğu kişiler yedikleri ve harcadıkları hakkında gerçek bilgiye sahip değildirler. Ekonomik olanaklar da genellikle fiziksel hareketlerde kısıtlamaya, enerji tüketiminde artmaya yol açar. Bazı kimseler üzüntü, sıkıntı ve güvensizliklerini örtmek için fazla yemeğe meyilli olabilirler. Psikolojik bozukluklar bazen fazla yeme, bazen de az yemenin nedeni olarak görülebilir. Yaşla birlikte bazal metabolizma yavaşlar, enerji harcaması azalır, enerji alımı bunu dengeleyemese yaş arttıkça vücut ağırlığı da artar. Gebelik de kilo alımında bir etkendir. Emzirme dönemi bittiğinde de kilo artışı olabilir.

Zayıflama diyetlerine dirençli olan çok az sayıdaki şişmanlıklar hormonal ve metabolik nedenlere dayanır. Bu tür şişmanlık, toplumdaki toplam şişmanların çok küçük bir bölümünü içerir. Mesela, tiroid hormonları bazal metabolizma hızını etkiler. Tiroid hormonların azalması (hipotiroid ve guatr) bazal metabolizma hızını yavaşlatır ve enerji harcamasını azaltır ve alınan besinlerin bir bölümü yağ olarak depolanmaya başlar. Aynı zamanda bu hastalar da genellikle hareketsiz olduğu için de şişmanlar.

AKUPUNKTUR İLE ZAYIFLAMA

Akupunktur diyet yapmayı kolaylaştıran bir tedavi yöntemidir.Akupunktur sayesinde diyet çok rahat yapılabilir.

1. Akupunktur hipotalamusta ki bulunan iştah merkezini etkileyerek hastanın iştahını düzenler ve hasta çok az yemekle doyar.

2. Akupunktur mide asit salgısını azalttığı için diyet sırasında hastanın mide kazıntısı ve mide yanması gibi sorunları olmaz.

3. Akupunktur diyet sırasında halsizliği ve bitkinliği önler.Üstelik akupunktur hastaya enerji verir.Diyet sırasında hasta kendini daha dinç hisseder.

4. Metabolizma hızını düzenler.Akupunktur tedavisi gören hasta,kendi kendine yaptığı diyetlerden daha kolay kilo vermeyi başarır.

5. Akupunktur serotonin ve endorfin seviyeyi artırarak diyet sırasında kişiye huzur verir ve sedasyon sağlar.Böylece diyet yapan kişi yemek yeme zevkinin kısıtlamasından dolayı huzursuz ve sinirli olmaz.

Merkezimizde zayıflama tedavisinde kulak akupunkturu uygulanmakta.Hastaya başlangıçta haftada 2 akupunktur seansı yapılır.Sonra haftada 1 seansla tedaviye devam edilir.Hasta 6-8 hafta sonunda ortalama 8-10 kilo vermekte.Kişi istediği kiloya ulaştıktan sonra kilo koruma programına katılır.3-6 ay süreli kilo koruma programında akupunktur seansı ayda 1 kez uygulanır.Hasta kilo koruma döneminde sağlıklı,dengeli,yeterli beslenmeyi uygular.Kilo koruma sonrası hastanın senede 2 veya 3 kez kontrol olması gerekir.


İstanbul Pratisyen Hekim uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!