Akıllı lens (akıllı mercek) nedir?

Akıllı lens (akıllı mercek) nedir?

Akıllı lens aslında multifokal ya da trifokal dediğimiz çok odaklı lenslerin pazarlamasında kullanılan bir reklam ismidir. Bu lensler dizaynları ve odak sayıları sayesinde yakın, orta mesafe ve uzak görüşsağlamaktadır. 

Ameliyat sonrası gözlükten bağımsız yaşamak isteyen hastalar arasında oldukça popüler hale gelmiştir.

Akıllı Lens Kimlere Takılabilir?

Gözümüzün içerisinde doğuştan itibaren saydam ve esneyebilme özelliğine sahip doğal lensimiz bulunmaktadır. Ancak bu lensimiz özellikle 40 yaşından sonra esnekliğini yitirmekte ve yakın mesafeye odaklanmada yetersiz kalmaktadır. Bu durum presbiyopi olarak adlandırılmaktadır.

Ayrıca yaşla beraber lensin saydamlığında azalma yani katarakt da ortaya çıkmaktadır. 

Teknolojiyle iç içe yaşadığımız bu dönemde yakın görmede zorlanan hastalar bir çözüm arayışına girmektedirler. Bu durumda trifokal ya da multifokal mercekler iyi bir çözüm önerisi olmaktadır.

Bu lensin implante edileceği hastaların tüm muayeneleri operasyon öncesinde detaylıca yapılır. Hastada diyabetik retinopati, yaşa bağlı maküla hastalığı, glokom, keratokonus vb ek bir göz hastalığı varlığı ekarte edilmelidir. 

Akıllı Lens Operasyonu Nasıl Uygulanmaktadır?

Akıllı lenslerin göz içerisine implante edilmesi sırasında gözler damla anestezisi ile uyuşturulur. Operasyon sırasında ağrı, acı hissedilmez. Gerekli durumlarda sedasyon veya genel anestezi tercih edilebilmektedir.

Göz içindeki esnekliğini yitirmiş doğal lens alınır ve yerine çok odaklı göz içi lensi yerleştirilir. Rutin bir işlem ortalama 10-15 dakika sürmektedir.

İki göz operasyonları farklı günlerde yapılır.

Eğer kişide katarakt gelişmişse yine aynı yöntem ile akıllı lens uygulanabilmektedir.

Hastalarımızın gözü operasyon günü bandaj ile kapatılır, ertesi gün kontrolde açılır. Hastalarımız ertesi gün yakın, orta mesafe ve uzak mesafeyi görmeye başlar ve günlük hayatlarına dönebilir.

Bu makale 18 Ocak 2021 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Dr. Öğr. Üyesi Sezer Hacıağaoğlu, Adana'da dünyaya gelmiştir. 2006 yılında Özel Çukurova Bilfen Lisesi, 2012 yılında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi’i başarıyla tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır.  2013 yılında Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Göz Hastalıkları ihtisasına başlamış ve "Keratokonus Hastalarında Standart ve Hızlandırılmış Korneal Kollajen Çapraz Bağlama Tedavisinin Kornea Epitel Kalınlığı ve Subbazal Sinir Morfolojisi Üzerine Etkileri" başlıklı tez çalışması ile göz hastalıkları ihtisasını başarıyla tamamlamıştır. 2017-2019 yılları arasında Haydarpaşa Sultan Abdülhamid Han Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde mecburi hizmet görevini yapmıştır. Katarakt ve refraktif cerrahi, keratokonus ve kornea hastalıkları, kuru göz ve oküler yüzey hastalıkları başlıca ilgi alanlarını oluşturmaktadır. ...

Etiketler
Katarakt ameliyatı sonrası yakını görebilme
Dr. Öğr. Üyesi Sezer Hacıağaoğlu
Dr. Öğr. Üyesi Sezer Hacıağaoğlu
İstanbul - Göz Hastalıkları
Facebook Twitter Instagram Youtube