Ağız bakımının önem kazandığı bu günlerde diş macunu markaları ve ağız bakımı sektörünün ülkemize daha çok yatırım yaptığını görmekteyiz. Ama almamız gereken daha çok yol var. Eğitim konusunda ilk görev ailelere ve daha sonra da öğretmenlere düşmektedir. Yıllar geçtikçe hastalarımın çocuklarına gereken doğru eğitimi verdiklerini görmek beni gerçekten gururlandırıyor. Ben bugün sizlere ağız kokusu hakkında bir kaç önemli bilgi aktarmak istiyorum.

Ağız kokusu genellikle dişeti problemlerinden kaynaklandığı gibi çürük veya enfekte bir dişten hatta ağız içinde başka bir enfeksiyondan kaynaklanabilir. Ayrıca mide , sinüzit , faranjit , gibi hastalıkların yanında ; çeşitli alışkanlıklar (sigara, alkol..vb. ) ağız kokusuna sebep olabilmektedir. Dil tomurcukları üzerinde de bakteriler tutunup tabakalar oluşturabilmekte ve bu durum da ağız kokusu yapabilmektedir.

Ağız kokusu oluşumunu önlemek için yapılması gerekli en önemli şey tabi düzenli diş fırçalama ve ağız bakımı. Yemeklerden sonra dişlerimizin etrafını , dilimizin üzerini fırçalayabiliriz ve hatta sonrasında dudaklarımızı fırçalamak kan dolaşımını arttırıp masaj etkisi yaratacak dudaklarımızın daha kırmızı ve sağlıklı görünmesini de sağlayacaktır. Diş ipi , arayüz fırçası ve bakım gargaralarından kullanmak ferah bir nefese ulaşmanızı sağlayacaktır. Bakım için kullanılan gargaraların alkolsüz olanlarını tercih ederseniz ağızkokusunu gidermede daha etkili olacaktır. Ve tabi düzenli olarak diş hekiminize kontrole gitmek hastalıkları oluşmadan önlemenize yardımcı olacaktır.

Sağlıklı mutlu gülüşler..


İstanbul Diş Hekimi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!