Adet kanamasının az olması neye işaret eder
Adet kanamasının az olması neye işaret eder

Adet kanamasının az olması neye işaret eder? Adet kanamasının az olması tıp dilinde hipomenore olarak adlandırılır.

Adet kanamasının az olduğuna nasıl karar veririz? Adet kanaması en az 2 gün sürmesi ve günde en az 2 ped değiştirilmesi normal olarak kabul edilir, bundan daha az miktar da ki adetler hipomenore olarak kabul edilebilir.

Hipomenore de adet düzensizliği olur mu? Hipomenore terimi, düzenli fakat kanama miktarı olarak az olan adetleri tarif eder, düzensizlikler farklı adlandırılır.

Adet kanamanız gerçekten az mı? Çoğu adet kanamasının azlığı şikayetiyle başvuran kadınların aslında adetleri normal sınırlardadır, her kadının 5-7 gün adet görmesi şart değil, 2-3 günlük kanamalar da kısa değil ve normal kabul edilir.

Adet kanamasının azlığına yol açan sebepler nelerdir?
- Hormonal nedenler: başta gelen sebeptir,kadınların yaşı ilerleyince ve menapoz yaşına yaklaşınca veya bazı kadınlarda erken yaşta menapoza girmek gibi bir durumu olabileceğinden, kadınlık hormonlarının azalması sonucu kanama da azalır. Başka bir hormonal sebep ise hipotiroidi yani tiroid bezi hormonlarının azalmasıdır (guatr).
- Rahimin iç tabakasını ilgilendiren bazı ameliyatlar: mesela rahim içinden histeroskopla miyom rezeksiyonu veya nadiren kürtaj işlemlerinden sonra rahim duvarlarının birbirine yapışması sonucu.

Tedavi: Tedavi genelde etkene yöneliktir, sebep hormonal ise hormon verilebilir, hipotiroidi de tiroid hormonları, erken menapoz gibi durumlarda kadınlık hormonları desteklenebilir. Bazen spiral takılması adet kanamasının çoğalmasına yardımcı olur ve bir seçenek olarak uygulanabilir.


İstanbul Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!