Acil korunma (ertesi gün hapları)

Acil korunma (ertesi gün hapları)

İlişki esnasında prezervatif yırtılması, korunma uygulamadan ilişkide bulunulması, içe boşalma gibi durumlarda uygulanan etkili bir yöntemdir. İki şekilde uygulanabilir:

Yüksek dozlarda östrojen + progesteron veya yüksek dozda yalnız progesteron hormonu verilmesi (ertesi gün hapları) ve spiral takılması.

Uygulamanın ilişkiden sonraki ilk 72 saat içinde yapılması gerekir.

Etki Mekanizması

Yüksek doz hormon ve spiral (RİA) rahim içinde oluşması muhtemel bir implantasyonu (döllenen yumurta hücresinin rahim içine yerleşmesi) engellerler.

Uygulanması

İlişkiden sonraki ilk 72 saat içinde uzman doktor tarafından hangi yöntem kullanılacağına karar verilerek uygulanır. Koruyuculuk oranı ilk saatlerde uygulandığı anda çok yüksektir ancak süre arttıkça oran düşer ve 72 saat sonrasında koruyuculuğu oldukça düşer.

Avantajları Nelerdir?

Gerçekten istenmeyen ve oluşması durumunda sosyal ya da tıbbi problemler oluşturabilecek gebeliklerin önlenmesi için oldukça etkili bir yöntemdir. Ancak koruyuculuğun %100 olmadığını bilmek gerekir.

Dezavantajları ve riskleri nelerdir?

Yüksek doz hormon kullanımındaki kısa vadeli dezavantaj ve risklerin çoğu ile RİA (spiral) kullanımı ile ilgili tüm dezavantaj ve riskler aynen geçerlidir.

Yan etkiler

Kullanılan hormon normalin çok daha üstünde bir doz olduğundan bulantı ve kusma olasılığı daha yüksektir. Bunun dışında yüksek doz hormon uygulaması ilk günlerde lekelenme tarzında kanama yapabilir. Bunu çoğu hasta erken adet görmek olarak ifade etse de bu kanama gerçek bir adet kanaması değildir. Şüpheli durumlarda kanda veya idrarda gebelik testi yapılarak muhtemel bir gebelik durumu ortaya çıkarılmalıdır.

Bu makale 15 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Op. Dr. Birdal Tosyalı Çetinöz, 1965 yılında dünyaya geldi. Lise eğitimini 1982 yılında İzmir Kız Lisesi'nde tamamladı. Tıp eğitimini ise Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tamamlayarak 1988 yılında tıp doktoru unvanını aldı. Mezuniyetinin ardından 1988 ile 1991 yılları arasında Ankara Polatlı ve İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk bölümünde pratisyen hekim olarak görev aldı. Ardından 1992 yılında İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Kadın Hastalıkları ve Doğum ihtisasına başladı. 1998 ile 2010 yılları arasında Alsancak Devlet Hastanesi'nde Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanı olarak görev yaptı ve ardından kamudaki görevinden emekli oldu. Dr. Tosyalı Çetinöz, 1988 yılında hastalarına özel muayenehanesinde hizmet vermeye başladı, halen de orada görev yapmaya devam etmektedir. Evlidir ve 1 kız evlat ann ...

Etiketler
Ertesi gün hapları doğum kontrolünde ne kadar etkili
Op. Dr. Birdal Tosyalı Çetinol
Op. Dr. Birdal Tosyalı Çetinol
İzmir - Kadın Hastalıkları ve Doğum
Facebook Twitter Instagram Youtube