22 Mart 2019 07:59

yüzümde ve gövdemde bölgesel olarak şişlikler ve kabartılar oluşuyor

merhaba, 19 yaşındayım ve aralık ayından beri yüzümün belirli bölgelerinde (göz altı ve göz kapağı, üst dudak ve alt dudak, sağ yanak) şişlikler ve gövdemde( göğüs kafesi çevresi, göbek ve leğen kemiği çevresinde) ise kırmızı kaşıntılı kabartılar meydana geliyor. ağrısız oluşuyorlar ve genelde gün içerisinde geçiyorlar ama bazen de ertesi güne bile kalabiliyor. şişlikler fark edilir derecede. gözde olduğu zaman kaşıntıyla başlıyor ve şişlikle devam ediyor. kasım ayında bir grip geçirdim ve aile hekiminizin önerisiyle 3 günlük bir antibiyotik kullandım. kullanmaya başladığım 2. dozda dudağım da şişkinle başladı. sonrasında yine doktor önerisiyle kestim. o günden itibaren ilk başlarda 2 haftada bir, sonrasında ise en az haftada 1 olmak üzere yüz şişkinlerimle uğraşıyorum. yediklerimi gözlemliyorum ama her zaman ne yiyorsam yine aynı şeyleri yiyorum, alkol ve tütün ürünü hiç kullanmıyorum ve yediğim şeylerin tetiklemediğini fark ettim çünkü sabah uyandığımda da şişlikler oluşmuş olabiliyor. yardım ederseniz çok sevinirim, iyi günler diliyorum.

1 cevap
Cevaplar (1)
Dr. Öğr. Üyesi Ramazan Ersoy
Dahiliye - İç Hastalıkları , Alerji Hastalıkları

ürtiker dediğimiz vücutta kaşıntı kızarıklık ve kabarıklıklar bir çok nedenle ortaya çıkabilir alerjik hastalıkların araştırılması ve nedenlerinin ortaya konulması uygun olur

5 Nisan 2019 15:43