SU
Soru Sahibi
10 Haziran 2018 04:45

Yüzden kaybedilen kiloyu geri alma

Merhaba Yusuf bey, Ben 24 yasindayim,dersler ve projelerin yogunlugu kosusturmaca ve herseyi mükemmel yapma takintisi(bunun dogru oldugunu savunuyorum) sebebiyle gelisen stres sonucu yüzümde belirgin bir zayiflama meydana geldi.Bu konuda bana ne önerirsiniz?

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhaba Ufuk Bey. Nasılsınız? Umarım iyisinizdir. Öncelikle kilo alma ve kilo verme sürecinin teorik olarak alınan ve harcanan enerji dengesiyle ilişkili olduğu hatırlatmak isterim. Günlük hayatınızdaki ekstra yoğunluk ve stres metabolizma hızınızı artıracak, dolayısıyla enerji ihtiyacınız artmış olacak. Bununla birlikte artan yoğunluğunuzla besin alımınızın azalması/yetersiz ve dengesiz beslenmeniz sebebiyle de vücudunuzun ihtiyacı olan enerji ve besin öğelerini karşılayamamanız söz konusu olacaktır. Bu durumda vücut enerji ihtiyacını karşılayabilmek adına kas dokularını kullanabilir. Bu da yüzünüzde gözle görülür farklar yaratabilir. Özetle; size (yaşam tarzınıza, fiziksel aktivite durumunuza, yaşınıza, boyunuza, cinsiyetinize) uygun enerji ihtiyacınız hesaplanarak beslenme alışkanlıklarınız göz önünde bulundurularak size özel beslenme programı hazırlanmalıdır. Bunun için diyetisyen yardımı almanız gerekmektedir. Sağlıklı ve mutlu günlere...

10 Haziran 2018 14:22