AA
Soru Sahibi
26 Ocak 2020 14:34

YENİ DOĞAN SARILIĞI

MERHABA YEĞENİM *** *** ** TARİHİNDE DOĞUM YAPTI LAKİN BEBEKTE SARILIĞI BİR TULÜ İNMEDİ ISIN TEDAVİSİ UYGULANMASINA RAĞMEN GELİŞME OLMADI , DÜN GECE YOGUNBAKIMA ALINDI SÜT KESİLİP MAMA VERİLMEYE BAŞLANDI . YAPILAN TETKİKLERDE İDRARDA ENFEKSİYON TESBİT EDİLDİ ANTİBİYOTİK İLACA BAŞLANDI . SARILIĞIN IŞIN HARİCİNDE TEDAVİSİ OLMADIĞI VE TÜMYENİDOĞANLARDA MEVCUT OLDUĞUNU BİLİYORUZ . BUNDAN DOLAYI TAVSİYE EDEBİLECĞİNİZ BİR YOL VARMIDIR ? TEŞEKKÜR EDERİM

1 cevap
Cevaplar (1)
Yrd. Doç. Dr. Vilda Barlas
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Yeni doğan sarılığın tedavisi Fototerapi dediğimiz ışın tedavisidir, fakat bebeğin prematüremi yoksa zamanında mı doğmuş, kaç günlük ve kilosunun ne kadar olması ile fototerapiye karar verilir. Mesela zamanında doğan ve 2,5 kilonun üstünde olan 7 günlük ve üzeri olan bir bebekte fototerapi sınırı 18 dir, yani Total Bilirubin değeri 18 ve üstü ise fototerapi şart, fototerapiye rağmen sarılık düşmüyorsa ileri tetkik yapılmalıdır. Dr.Vilda Barlas

26 Ocak 2020 23:24