ÇD
Soru Sahibi
25 Mart 2024 21:48

Yardım

Merhaba hocam ben bunu çaresiz bir şekilde yazıyorum. Tüm süreci size anlatmak istiyorum. Her şey geçen yıl ekim ayında başladı. Babaannem ile annemin arası hep kötüydü. Bir akşam babaannemi amcalarim bize gönderdi. Bundan sonra bizde kalacakmış. Annem bunu kabul etmedi. Ve babamla annem arasında çok kötü kavgalar yaşanmaya başladı. Neredeyse birbirlerini öldürecek boyuta varan kavgalar. Yaklaşık 2 ay bu şekilde yaşadık. Boşanma davası, kavgalar ile geçen bir süreç 2 ayın sonunda babaannemi bizden gönderdiler. Sonunda her şeyin başladığı o gün geldi. Akşam yine otururken kapı zili çaldı. Ve ben yine babaannemi bize bırakmaya getirdiler ve yine aynı şeyler yaşayacağız kaygısı yaşadım. Ve kalbim çok hızlı çarpmaya, birdenbire elim ayağım boşalmaya başladı. Elimi yüzümü yıkadım. Tansiyonuma baktım büyük tansiyon yüksek çıktı. Ben o kadar etkilnedim ki bundan panik ataklar geçirmeye başladım 3-4 kere panik atak geçirdim. Kalp krizine benzediği için. Artık kendimin kalp hastası olduğuna inanmaya başladım. Bunun için acillere gittim 2 kez tetkik yaptılar ve kalbimde bir sorun görmediler. O an bir rahatlama geldi. Ama daha sonra diğer günler hep aynı sikayetler oluyordu. Artik panik atak geçireceğim korkusu yaşamaya başladım. Her gün 50 defa nabız, tansiyon ölçmeye başladım. Aklımda hep kalbim vardı. Kardiyoloji doktorlarına gittim. Yapısal hiçbir sorunumun olmadigini psikiyatri bölümüne gitmem gerektiğini söylediler. Psikiyatriye gittim anksiyete teşhisi konuldu. Misol 50 mg yazdı. Ama yalnızca 3 gün icebildim yan etkiler yüzünden bıraktım. Uyku sorunları da başladı. 3 gün araliksiz uyuyamadım. Uykuya dalacakken vücudum birden irkiliyordu. Acil doktoruna tranko buskas yazdırdım. Öyle uyuyabildim. Derken askerlik geldi. Bu rahatsız halimle askerlik yaptım bir de memur olma beklentim olduğu için çürük verirler korkusuyla askerlikte düzenli antidepresan kullanamadım. Kilom 52 kere kadar düştü. Askerlik bitti. Geldim psikiyatriye gittim. İlaç yazdı esmax 10 mg 3 aydır kullanıyorum. İlk zamanlara göre çok iyiyim elim böğrumde dolaşmıyorum. Ama hala çok rahatsızım hocam. Her gün göğsüm daralıyor. Sanki nefes alamıyorum. Bayılacak gibi oluyorum. İlaçlar fayda etmiyor mu anlamıyorum. Artık hayatım zehir oldu hocam. Ailem de anlamıyor halimi. Psikologlara verecek param da yok. İşsizim. Kendimi hala kalp rahatsızlığım var sanıyorum olmadığını bildigim halde. Kosmakatan hatta hızlı yürümekten bile imtina ediyorum. Hocam Allah rızası için bana yardımcı olun. Ben ne yapayım nereye gideyim. Eskiden dünya yıkılsa umursamayan biriydim. Artık bambaşka biriyim. Yardım istiyorum.

1 cevap
Cevaplar (1)

Öncelikle geçmiş olsun Anlattığın şikayetler yaşadığınız ailevi sorunların tetiklediği panik bozukluğu tablosuna benziyor. Ancak düzelbilecek bir rahatsızlık olduğunu bilmenizi isterim. Ataklar gelmeden önce kendisini size hissettirir içinize bir kaygı ve korku yaşatır bunu fark ettiğinizde Nefes egzersizi, gevşeme gerilme egzersizleri yapmalı sizi rahatlatır. Hastanelere, acillere taşınmak sizin kontrol ve kendinize olan güveni kaybetmenizi sağlar. Onerdigin davranış teknikleriyle kontrol etmeniz çok kolay olacak. Hastalığı ve krizi gördükçe panik ataklarınız serilecek ve geçecektir. Görüşmek üzere geçmiş olsun

1 Nisan 2024 14:53