gm
Soru Sahibi
4 Eylül 2021 09:08

Wbc yüksekliği

Hocam kolay gelsin...34 yaş bay...hocam son 3-4 yıldır kanda wbc değerim ekseri 11-13 bandında değişiyor bazen 8-9lara düşüyor nadiren de 14-15 oluyor ama %*** *** ** arası değişiyor hatta e nabız'dan baktım 2015 yılında verdiğim bı kan tahlilinde 13 çıkmış 1hafta sonra 8lere düşmüş..genellikle hemoglobin ve kırmızı kan da sınırda yüksek çıkıyor...2 yıl önce dalak ölçümü yaptırmıştım 14,2 cm çıkmıştı dahiliye doktoru 6 ay sonra bir daha ölçtür yine aynı çıkarsa normal demişti 6 sonra yine aynı cihazla ölçüldü yine 14,2 cm çıktı... panik atak hastası olduğum için sık sık acile gidip kan veriyorum... dün ki sonuçlarım wbc:14...hemoglobin 17,8...rbc 5,30...crp: normal... bugün yine kan verdim...wbc:12...hemoglobin:16...rbc:5.55...calsiyum:10,7...crp normal....hocam ciddi bi nefes darlığı yorgunluk vs yaşamıyorum acile genelde anksiyete kaynaklı gidiyorum...hocam bu bilgiler ışığında hematoloji, periferik yayma vs yaptırmaya gerek var mı? Açıkçası periferik yayma vs yaptırmaktan korkuyorum...hocam yıllardır ciddi bi anksiyete-panik atak yaşıyorum bazı sitelerde anksiyete wbc yükseltebilir diyor benim wbc yüksekliğim psikolojik olabilir mi? Hocam habis bi hastalık olsa beyaz kan sürekli ve artarak yüksek çıkmaz mi? Aynı hastanede 1 hafta arayla verdiğim kanda beyaz kan ilk önce 12 çıkıyor sonra 8 çıkabiliyor...hemoglobin seviyem de sürekli yüksek çıkıyor bu durum lösemiyi ekarte eder mi?...Dalak büyüklüğü 6 ay arayla aynı sonuç çıkması dalak büyüklüğü normal denebilir mi? Kalsiyum hep normal çıkardı bu sefer sınırda yüksek çıkmış bunun bı anlamı var mıdır? Sağolun hocam

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Murat Emin Güveli
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Merhaba Hematoloji ile ilgili bir problem gözükmüyor Kan tablosu değişebilir Dahiliye uzmanı ile görüşünüz

4 Eylül 2021 13:11