EI
Soru Sahibi
18 Mayıs 2017 15:53

wbc diş eti enfeksiyonu

14 yasındaki oğlumun diş etinde ağrı oluştuğu için diş hekimine gittik. Diş etinde kızarıklık var dedi ve rovamycine verdi. O akşam oğlum ateşlendi. Acilde yapılan hemogram sonuçları şöyle; wbc: 15,04 (RA: 4-13) MONO: 1,29 (RS: 0,2-1) NEUT: 10,19 (RA:2-7,5) DİĞER HEMOGRAM ALT DAĞILIMLARI NORMAL SINIRDADIR. wbc yüksekliği ve ateş diş etinden kaynaklanabilir mi? Dişte ve diş kökünde iltihap yok sadece diş etinde enfeksiyon var. İyi çalışmalar diler, saygılarımı sunarım.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Evren Özdemir
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Lökosit yüksekliği büyük olasılıkla enfeksiyona bağlıdır ancak çevresel kan yaymasına bakmak uygun olur. Antibiyotik tedavisi ile ateş ortadan kalkarsa ve enfeksiyon tablosu düzelince tekrar kan sayımı yaparak lökosit sayısının normale indiği teyit edilebilir. Geçmiş olsun.

19 Mayıs 2017 15:45