12 Ekim 2022 19:28

Varikosel sonrası oluşan testis torsiyonu

Hocam merhaba . Çocuğumuz olmuyordu ve iki düşük yapmıştı esim. Sebebsiz infertilite deniyordu hep.Tüp bebek yöntemi ile bir çocuğumuz oldu. İkinci çocuk için yardımcı tedavi yöntemlerine başvurmadan sperm testi ve muayene oldum.sperm sayısı 25 milyon üzeri çıktı iki testte ancak ileri hareket a=16 b=30 ve morfoloji Kruger 3 idi .Varikosel teşhisi daha önceki doppler ve muayenelerde konmamıştı. Ama ben varikoselden şüphelendiğim (ağrı sebebiyle) için tekrar iyi bir merkezde doppler yaptırdım.Solda 3mm varikosel ve reflü çıktı. Ara sıra ağrıda yapıyordu kasıkta.Devlet Hastanesi'nde mikrocerrahi yoktu ancak tüm tedirginligime rağmen arkadaşın yönlendirmesiyle varikosel ameliyatı oldum.7 iç 2 dış damar bağlandı diye bilgi verdiler.Ameliyattan ilk gününden itibaren ağrı oldu.normal dediler ama 3. gün iyice artınca ultrasonda baktılar ve testis torsiyonu olmuş dediler ve kanlanma olmadığı için sol testis alındı . Acaba varikosel sırasında atardamarlar bağlanırsa torsiyon gibi testis 3 günde canlılığını kaybeder mi.Ameliyat üzerinden 5 buçuk ay geçti. Hormon tahlilleri normal ancak sperm değerleri çok kötü olmuş şuan. Ameliyat öncesi ml de 25 milyondu şuan ml de 400 bin . Hareket a+b 46 idi şimdi a=0 b=3 c= 5 hareketsiz yüzde 92. Morfoloji Kruger %3 idi şuan % 0 olmuş. Sağ testis ve hormonlar normal çıkan tahlillere ve ultrasona göre . Aşılama düşünüyorduk. Bu sonuçlara göre tüp bebek bile bizi kararsızlığı itti Sağlıklı sperm kalmaması nedeni ile. Varikosel ameliyatından sonra oluşan torsiyon ile sol testisin alınması nedenli travmadan kaynaklı sperm değerleri düşmesi normal dediler ve gıda takviyesi ile toparlanma süreci olur dediler. Ancak bu derece düşmesi normal mi. Yarı yarıya bekliyordum ama değerler iyice dibe vurmuş.Değer daha kötüye gider mi hocam yoksa 6. Aydan sonra tekrar toparlanma ihtimali var mıdır değerlerin hocam. Yardımınız için şimdiden teşekkür ederim.

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhaba. Oncelikle gecmis olsun. Ameliyat sonrasi bir komplikasyon yasamissiniz. Tup bebek icin aslinda bir tane saglikli sperm yaterli ancak sayiyi artirmak icin 6. aydan sonra medikal tedavi ile destek yapilabilir. Iyi bir urolog takibi cok onemli sizin icin. Tekrar cok gecmis olsun..

14 Ekim 2022 19:52

..

14 Ekim 2022 19:54