ŞÜ
Soru Sahibi
23 Ağustos 2012 18:05

uzun süren depresyon

Oya hanım merhaba. 30 yaşında bekar bir bayım. 6 yıdır depresyon tedavisi görmekteyim. Bir çok ilaç kullandım. Şu an prozac kullanıyorum. Kayseride yaşıyorum burada bir çok psikiyatra gittim ve hepsinde uzun süre sabırla devam ettim. Ama hepsinden aldığım sonuç sanki bi kısırdöngü gibi; ilacı arttır, düşür yahut başka iliaç. Şu an gittiğim uzman beni 15 günde bir kontrole çağırıyor. Sorduğum soruları ise çok önemsemediiğini düşünüyorum. Görüşmemiz 3-4 dakika sürüyor benim anlattıklarımıa göre iyi anlatırsam ilacı azltıyor, kötü anlatırsam arttırıyor. Ve maalesef bu yıllardır böyle. 6 yıllık süren hastalığımda yapmadığım tek şey bir psikoloğa gitmek oldu. Ben acaba baştan bu tarafa psikoloğa gitsem hiç ilaç kullanmazmıydım diye düşünüyorum. Ben psikiyatriye olan inancımı hiç yitirmedim ve tedavilere harfiyen uydum. Ama gelinen nokta 30 yaşında hayattan az ümitleri olan. Sürekli iniş çıkış yaşayan bir insan tablosu. Sizden durumumla ilgili yorumunuzu almak istiyorum. Ne yapmalıyım sizce

1 cevap
Cevaplar (1)

Depresyon tedavisinde orta- agir siddetli belirtiler varsa; bu belirtiler dikkatinizi, uykunuzu, istahinizi ya da gun icindeki enerjinizi olumsuz etkiliyor ve uzun zamandir devam ediyorsa ilac tedavisi olmazsa olmazdir. Ancak cogu zaman tek basina yeterli olmayabilir, bu durumda da psikoterapi destegi ( ozellikle de bilissel davranisci terapi konusunda uzman bir kisiden) almak gereklidir. Depresyonla nasil bas edeceginiz terapi ile daha netlik kazanacaktir.

23 Ağustos 2012 23:25