2 Mayıs 2021 02:41

Uyuz kaşıntısı

Doktor hnm merhaba cinsiyet kadın yaş 38 3 ay önce kolum da bilek iç kısımlarımda 3-5 ve ayağımın üstün de kalçam da bir iki kaşıntılı kabuklu sivilce çıktı geceleri uyandırmıyodu sıcak suda kaşınıyıdu başka hiç biyerim de yoktu randevu günü alamadım sonra netten araştırmaya girdim uyuz deyince korktum eczaneye koştum kwellada şampuanı kafandan aşşağı dök kükürt kesesinden sonra vücudunda da heryerinde 15 dak beklet çık kurulan losyonunu sür iki üç gün yıkanmadan dedi birer tüp losyon ve şampuanı 10 gün de bitirdim hocam kafam kaşınmıyodu işlemden önce şimdi bitlenmiş gibiyim halbuki bit yok kepek oluyo kaşıntıdan ve yanma oluyo yüzüme de kükürt kesesi yaptım ağzım burnum kulak kaş kirpik gıdıklanıyorum sanki yüzüm de bişeyler yürüyo acaba yüzüm de kafam da uyuz mu var özellikle yüzüm de parazit mi vardı ki böyle oldum yada alerjik tepkime mi oluyo yüzümde kafam da ama sivilce yok sadece bu sinir bozucu hissler var kafamı burnumu kaşımı kaşımazdım şimdi uyuz gibiyim asıl vucuduma gelince batma bişeyler yürüyo hissi gıdıklanma kaşıntı kasık da yoktu orda da var ama sivilcelenmiyo bu ilaçlardan sonra niye böyle oldum bişey anlamadım hocam daha beter oldum gece gündüz kaşınıyorum uykudan uyanmazdım uyanıyorum ama yeni kabuklu lezyon yok eski kabuklu lezyonlar kaşınıyo ve çıkan sivilce kabuklanmıyo tahriş sivilcesi gibi koca bi alan kıpkırmızı oluyo sönüyo tünel çizgi yok en tuhafı da kafa derim yüzüm de böyle hisler olması yüzde kaş kirpik kulak burun da uyuz olur mu yada başka parazit sabunla yıkıyırum hep yıkadıkça kaşınıyo gıdıklanıyo ne önerirsiniz hocam bekliyim mi yenileri çıkana kadar cildim kupkuru oldu özellikle ellerim dirseğime kadar kuru yerler daha çok kaşınıyo yeterli mi birer tüp bu şampuan ve losyon yüzüm için ne önerirsiniz tşkler

2 cevap
Cevaplar (2)

Sayın ilgili, Uzun uzun yazmışsınız ; fakat yine de muayene olmanız gerekiyor. Bu işler yazıyla olsaydı , kimse doktora gitmezdi. Coronaya her hastane bakmıyor. Corona dışındaki hastalar ,hastanelere gidebilir. Size bir cildiye doktoruna gitmenizi öneririm. Aksi halde bu kaşıntıyı aylarca çekersiniz.Sağlıklar. Prof. Dr. Nuran Atmanoğlu ( Cildiye Müt.)

2 Mayıs 2021 16:03
Soru Sahibi

Hocam tekrar merhaba dermatoloğa gittim aletle bakıp tedavi sonrası çıkan kabartılara dermatit dedi kaşıntılı iltihapsız 2-3 haftaya sönüyor kayboluyor uyuzda ki gibi yara olmuyor baktı çok losyondan dermatit olmuşsun dedi kazı parçaya gerek yok dedi ve avil vurdurdum haplarla vs biraz azaldı ama bir türlü bitmiyor sonra kortizon iğnesi diprospan yaptırdım tamamen geçti ama 1-2 aya tekrar çıktı tertemiz olmuştu her yerim nerden sürdüm kwel losyonu hocam 6 kez sürdüm hiç yoktu sürdükçe çıktılar ilk yaraya dönüşüyodu çünkü :(( sorum şu uyuz olsaydı kortizon ipnesiyle geçermiydi tek mrk ettiğim bilimsel açıklaması iğneyle ben de ki çıkan sivilceler geçmişti tşkler inşallah cvplarsınız

19 Ekim 2021 06:02

Sayın ilgili, Kortizon iğnesi uyuz dahil , bütün kaşıntıları geçirir ; fakat esas hastalığı geçirmez.Bunun için esas hastalığa yönelik bir tedavi gereklidir.Sizin ki biraz karışmış ve uzamış.Biraz da olayda psikolojik durum var.Genelde uyuz tedavisi olduktan sonra, psikolojik olarak kaşıntı bir müddet daha devam eder.Bu aylarca sürebilir.Görmeden ancak bu kadar yorum yapabiliyorum.Sağlıklar.

27 Ekim 2021 10:23