TB
Soru Sahibi
15 Nisan 2016 20:18

Uyku Apnesi

Hocam merhabalar,eşim uykuda nefesini tutuyordu,geçen hafta polisomnografi yapıldı.Uyku apnesi başlangıcı teşhis edildi.Tedavi olarak,kilo vermesi,sırtüstü uyumaması ve beline tenis topu bağlayıp uyumasını söyledi.sonucumuz aşağıdaki şekilde,görüşünüzü almak isteriz.iyi çalışmalar... Uyku etkinliği %73 bulundu.Uykunun solunumsal olaylar ile ilişkili olarak biyoelektriksel ve davranışsalarousallar ile ileri derecede fragmante olduğu izlendi.Uyku evrelerinin dağılımı incelendiğinde REM uykusu süresi 18.5 dk ve nonREM 284.6 dk olduğu gözlemlendi.Uyku esnasında iki bacakta da miyoklonik aktivite artışı dikkat çekti.Uyku süresince 84 adet solunumsal olayın oluştuğu,1 tanesinin obstrüktif apne,0 tanesinin miikst apne,26 tanesinin santral apne ve 57 tanesinin hipoapne olduğu izlendi.Apne hipopne indexi 16.6(ağır derecede 30 un üzeri)(orta derece 15-30 arası)(hafif derece 5-15 arası)(notmal 5 in altı)Solunum sıkıntısı indexi 16.6 bulundu.En uzun apne süresi 16.5 saniye olarak saptandı.Solunumsal olayların AHİsüpin 18.0 AHİsağ yan 3.2 AHİsol yan 0.0)gözlemlenmiştir.Solunumsal olayların REM evresinde AHİrem 51.9 ,AHİnonrem 14.3 olduğu gözlemlenmiştir. Uyanıklık oksihemoglobin satürasyonu %94 olan hastanın gece boyunca ortalama oksihemglobin %94 minimum oksihemoglobin satürasyonu ise %13 olarak bulundu.Oksijen desaturasyon indexi 13.5 olarak bulundu. Kayıt süresi 414.6dk Toplam uyku süresi 303.1 dk Uyku etkinliği %73.1 Uyku latansı 5.0 dk Rem latansı 332.5 dk Rem süresi 18.5 dk Nrem süresi 284.6dk Non Rem evre 3 ie 89.0 dk

2 cevap
Cevaplar (2)

orta seviyede apne çıkmış, önerıler doğru ancak eksık, mutlaka bır KBB muaynesı gerekliği var.

16 Nisan 2016 10:55
TB
Soru Sahibi

çok teşekkür ederim.iyi çalışmalar

16 Nisan 2016 10:58

sizlerde de .

16 Nisan 2016 11:04