GE
Soru Sahibi
8 Ağustos 2022 18:28

Üst abdominal kontraslı bt

Doktor Hanım merhaba 47 yaşındayım boyum 152 kilom 43..Bir hafta önce araba çarpması sonucu acile gitim.Karın bölgemdeki ağrılar nedeniyle ilaçlı üst karın bt si çekildi.Bt de herhangi bir sorun bulunmadı.Ancak kilomu acile gitmeden önce 45 sanıyordum ve hemşireye bu yönde bilgi verdim.Daha sonra internette tomuografi çekimlerinde doz ayarlaması açısında boy kilo endeksinin önemli olduğunu okudum.Bu nedenle kilomu fazla söyleyerek doz ayarlaması yanlış yapılmış olabilir mi diye endişeye düştüm.Bunun dışında tomografi sonrası birkaç gün boyunca anlık kalp çarpıntılarım oldu.Tomografinin üstünden 5-6 gün geçtikten sonra da ayak tabanımda ve bacağımda yanmalar oluşmaya başladı.Bu şikayetlerimin tomografi çekimiyle ilgisi olabilir mi.Hemen cevap verebilirseniz çok sevinirim.Çünkü bu konular beni çok tedirgin etti.Teşekkür ederim.

0
2 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (2)

Öncelikle geçmiş olsun. İki kilo farklı söylemişsiniz, bir şey farketmez. Tomografi çekimi sonrasında oluşan şikayetlerinizin tetkikle ilgisi yok. Tomografi raporunuz hakkında ise görmediğim için yorum yapamayacağım.

8 Ağustos 2022 18:37
GE
Soru Sahibi

Doktor hanım teşekkür ederim içimi rahatlattınız.Size rapor sonucumu da danışmak isterim.Yorumlarsanız sevinirim. KONTRASTLI ÜST ABDOMEN BT İNCELEMESİ : Tetkikte non-iyonik 300/100 cc intravenöz kontrast madde kullanılmıştır. Karaciğer büyüklüğü normal sınırlardadır. Karaciğer parankimi normal görünümdedir. Karaciğer segment VI-VIII düzeyleirnde, milimetrik hipodens kist görünümleri mevcuttur. Belirgin yer kaplayan lezyon saptanmamıştır. Safra kesesine ait belirgin patoloji veya safra yolu dilatasyonu saptanmamıştır. Pankreas ve dalağın boyutları ve parankim yapıları doğaldır. Peripankreatik ve mezenterik yağlı alanlar açıktır. Abdominal aorta çapı normaldir. Batın içi serbest sıvı veya LAP saptanmamıştır. Her iki böbreğin lokalizasyonu, büyüklükleri, parankim kalınlıkları doğaldır. Renal kitle görülmemiştir. Her iki böbrekten kontrast madde atılımı vardır. Toplayıcı sistemler normaldir. Her iki adrenal gland normal görünümdedir. " Karaciğerde milimetrik kist görünümleri.

8 Ağustos 2022 20:31

Yazılan raporlar üzerinden herhangi bir yorum yapmıyorum. Tomografi incelemesini benim ikinci kez değerlendirmemi istiyor iseniz gündüz saatlerinde doktor sitesindeki telefon hattından asistanıma ulaşarak öğrenebilirsiniz.

8 Ağustos 2022 20:40
Prof. Dr. Şerife Nur Ulusan
Prof. Dr. Şerife Nur Ulusan Radyoloji

Yazar toplam 15 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Alt -üst batın ilaçlı bt Prof. Dr. Şerife Nur Ulusan
Diabet mellittis Prof. Dr. Şerife Nur Ulusan
Memografi Prof. Dr. Şerife Nur Ulusan
Tomografi Prof. Dr. Şerife Nur Ulusan
hocam rapor ne anlatıyor Prof. Dr. Şerife Nur Ulusan
Radyoloji İle İlgili Diğer Uzmanlar
Facebook Twitter Instagram Youtube