25 Aralık 2009 14:21

merhaba.emzirme döneminde çekilen ilaçsız tomografi ve röntgen filminde olu

merhaba.emzirme döneminde çekilen ilaçsız tomografi ve röntgen filminde oluşan radyasyon anne sütüne geçermi? teşekkür ederim

2 cevap
Cevaplar (2)

Hayır geçmez. Bu sitede sorunuzla ilgili bir makalem var. Okumanızı öneririm.

26 Aralık 2009 13:49
Soru Sahibi

öncelikle soruma cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.Bu konuyla ilgili sitenizde Prof.Dr. Gül ESEN'in 03 Mayıs 2009 tarihinde cevapladığı bir soruda; Radyasyon bebek için zararlı.Mecbur kalmadıkça emzirirken film çektirmemek lazım.Eğer çektirirseniz en az 3 gün süreyle emzirmeyin.Diyor.sizse zaralı olmadığı söylüyorsunuz.Hangisi doğru veya cevaplar neden farklı ve bu konuyla ilgili yapılmış deneyler varmı.Ankaradaki hastanelerde farklı cevaplar veriyor.Bilgi verirseniz çok sevinirim.teşekkürle

28 Aralık 2009 10:29

Şerife hanım. Dr G Esen'in konuyla ilgili sözlerine katılmıyorum. Elbette kendi söylediğimde ısrarlıyım. Aynı konuyla ilgilenen doktorlar arasında bile ne kadar görüş ayrılığı olduğuna iyi bir örnek vermişsiniz. Kitabımda bu konuya değiniyorum, referansları da orada bulabileceksiniz. Bu konuyla ilgili yapılmış deneyler yok, yapılamaz da zaten... Sadece memenin fizyolojisini ve radyasyonun etki mekanizmasını iyi bilmekle ilgili bir mesele. Tıp doktorları arasında da "doğru" bilinen o kadar çok "yanlış" var ki inanamazsınız...! Doktorlar aşağı yukarı aynı kitapları okuyarak "büyürler" ancak okuduklarından ve dinlediklerinden algıladıkları, sonra o bilgiye kendi his, mantık, gözlem ve fikirlerinden kattıkları, en sonunda da bu çıktıyı hayata geçirme (hastalarına uygulama) yöntemleri genellikle farklıdır, hatta bazen "çok farklıdır". Bu da doğaldır. Biliyorsunuz, bütün ilkokul öğretmenleri de MEB tarafından kendilerine verilen kitapları okuturlar ama her öğretmen "en iyi" öğretmen olamaz.

4 Ocak 2010 18:38