KS
Soru Sahibi
16 Mart 2019 14:30

ürik asit kaşıntı yapar mı?

Hocam iyi günler,annem 71 yaşında ,20 yıldır tansiyon 5 yıldır şeker hastası,dahiliye doktoru potasyumu yüksek diye diovan 160mg tansiyon ilacını değiştirdi şuanda;atacand plus,norvasc 10mg,tarden 20mg,trajenta 5mg kullanıyor.Tansiyonu 13/8 civarında en fazla 15/9 oluyor,10 yıllık eski tahlillerine de baktım kreatin hep 1-1,3 aralığında seyretmiş,bir ay önceki spot idrar mikroalbumin/kreatinin oranı 20.Hocam dün aile hekimine gidip potasyum seviyelerini görmek için tahlil yaptırdık,sonuçlar;hba1c 6,2,kreatinin 1.02,üre 58(8-50)urik asit 9,25,potasyum 5,11,alt 52,ldl 104,akş 130,albumin 4.3,ferritin 22,hemogram normal sadece eos 5,5(0-5)lym 4,5(1,2-3,5)hocam bu sonuçlarda potasyum düşmüş 5,9 dan 5,11e, fakat ürik asit 7,1 den 9,25 çıkmış..Hocam ürik asit bu seviyeleri tehlikeli mi?ürikoliz kullanmalı mı?yoksa atacandın içindeki tiyazid den mi kaynaklanıyor?Atacand plus yerine hyzaar kullanarak urik asit için daha mi iyi olur(losartan ürik asit düşürücü etkisinden faydalanarak)Annem bu değerlere göre böbrek hastasımı ve illede arb kullanmalı mı?ürik asit yüksekliği vücutta lezyonsuz kaşıntı ve ağrı yapabilir mi?Annemin mutlaka ARB grubu ilaç kullanması gerekir mİ? Nasıl bir yol izlemeliyiz saygılar teşekkürler...

0
1 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Ali Başçı
Prof. Dr. Ali Başçı
Dahiliye - İç Hastalıkları , Nefroloji

İlaç tedavisi yönünde hastayı görmeden yorum yapmam doğru olmaz. Ama annenizde mikroalbuminüri dahi yok. Dolayısıyla böbrek koruyucu ya da proteinüriyi önlemek için ARB cinsi ilaç kullanımı şart olmayabilir. Buna biraz da diyabetin ve diğer bulguların geçmişteki genel tavrına bakarak karar vermek gerek. Doğru söylüyorsunuz ürik asit yüksekliği olasılıkla tiyazitle ilişkilidir. Dolayısıyla yine tiyazit içeren hyzaar da aynı sonucu doğurabilir. Tiyazitten vaz geçersek o zaman da anlaşılan potasyum yükseliyor. Ürik asitin 9.5mg/dl düzeyi oldukça yüksek gut nöbeti yapabilir. Ürikoliz vererek tedaviyi tedavi etmek de başvurulan bir yoldur. Ürik asit yüksekliği kaşıntı yapmaz ama ürikoliz sıklıkla allerji yapabilir. Sonuçta hastayı izleyen meslektaşlarım elbette uygun bir yol bulacaklardır. İyi günler

30 Mart 2019 14:43
Prof. Dr. Ali Başçı
Prof. Dr. Ali Başçı Dahiliye - İç Hastalıkları , Nefroloji

Yazar toplam 7201 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Tahlil Sonuçları Prof. Dr. Ali Başçı
Tahlil Sonuçları Prof. Dr. Ali Başçı
Böbrekte kist Prof. Dr. Ali Başçı
Böbrek nakli kreatinin Prof. Dr. Ali Başçı
Böbrek hastalığı Prof. Dr. Ali Başçı
Nefroloji İle İlgili Diğer Uzmanlar
Facebook Twitter Instagram Youtube