AY
Soru Sahibi
9 Ocak 2021 13:06

Ultrason sonucunda ne yazıyor çok merak ediyorum

Merhaba hocam iyi günler Eşim 32 yaşında şiddetli karın ağrısıyla doktora başvurduk ultrason çekildi. Ultrason sonucu Karaciğer konturlari normal izlendi. Karaciğer uzun aksı 180 mm ölçülmüş olup hepatomegali lehinedir. Karaciğer segment 8'de kaba kalsifikasyon alanı izlenmiştir. Karaciğer segment 7'de 25 mm boyutunda hafif hipoekoik heterojen iç yapıda solid lezyon izlenmiştir. Hepatik adenom ile uyumlu olabilir. Ayrıcı tanıda atipik hemanjiom ile uyumlu olabilir. Yazıyordu doktorumuz bize dahiliye polikliniğine gitmemizi önerdi ve randevu aldık ancak randevuya daha ve ben çok korkuyorum eşime birşey olacak diye lütfen bu sonuç neyi ifade ediyor söyleyebilir misiniz Çok teşekkür ederim şimdiden hocam

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Yusuf Akcan
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

böyle bir hastam olduğunda öncelikli olarak dinamik MR üst Batın çektirmesini öneririm. tek başına ultrasonla karar verilemez. MR çekildikten sonra gerek kalıyor ise Endoskopi ve kolonoskopi bakılabilir ancak MR ilgili lezyonun hemanjiomu olduğunu söylüyor ise hiçbir şey yapmaya gerek kalmaz.

16 Ocak 2021 11:44