GA
Soru Sahibi
22 Haziran 2021 07:12

Tuvalet egitimi

Merhabalar hocam 5 yaşına Eylül ayında girecek olan kız yeğenim 2.5 yaşında tuvalet eğitimine başlandığından beri kakasını hep altına yapmayı tercih ediyor. Konuşmamıza rağmen güzelce anlatmamiza rağmen dinlemiyor. Gün içinde az az kaka yapıyor altına. Annesi babası çalıştığı içinde babannesinde kalıyor doğduğundan beri. Acaba nasıl yol almalıyız yardımcı olursanız sevinirim

2 cevap
Cevaplar (2)
Doç. Dr. Murat Yüce
Çocuk ve Ergen Psikiyatristi

Merhaba, çocuk 4 yaşını doldurduğunda kakasını altına kaçırıyorsa biz bunu hastalık olarak kabul ediyoruz. Anladığım kadarıyla 4 yaşını iki ay sonra dolduracak. Burada yapmanız gereken en önemli şey çocuğun kabız olmasını önlemek. Bunun için günde en az 8 bardak su içmesini sağlayın. Posalı yiyecekler yedirin kayısı kurusu gibi meyve tüketimini arttırmaya çalışın. Bir de çizelge yapın. Bir kartona günleri çizebilirsiniz kendisi kaka kaçırdığında üzgün yüz çizsin kaka kaçırmadığı günlerde gülen yüz çizsin. Gülen yüzün olduğu günlerde bir hediye belirleyin. Mesela gülen yüz olunca dondurma alacağız gibi bir ödül belirleyin. Yemeklerden yarım saat sonra da tuvalete oturup kaka için ıkınmasını sağlayın bunun için 10 dakika yeterlidir. Tuvalette daha da fazla kalmasına gerek yok. Amacımız barsak hareketlerini düzenlemek. Eczanelerde satılan gıda takviyesi probiyotikler var onlardan da alıp günde bir tane kullanabilirsiniz oldukça işe yararlar. Eğer iki ay sonra dört yaşını doldurduğunda sorun devam ediyorsa dediğim gibi bu durumu hastalık olarak kabul ediyoruz. Bu durumda bir çocuk psikiyatrisi uzmanına gidip yardım almanızı öneririm. Sağlıcakla kalın.

2 Temmuz 2021 11:31
GA
Soru Sahibi

Hocam çok teşekkür ederim.. Çok açıklayıcı yazmışsınız.. Sizde sağlıcakla kalın..

2 Temmuz 2021 11:41
Doç. Dr. Murat Yüce
Çocuk ve Ergen Psikiyatristi

Rica ederim. Sağlıklı mutlu günler diliyorum.

6 Temmuz 2021 15:58