yn
Soru Sahibi
29 Mayıs 2021 22:06

Dışkı problemi

Merhaba. 6 yaşındaki kızım altına kaka kaçırıyor. Bazen farkında bazen değil. 2 yıldır aralıklı olarak tekrarlıyor. Her yolu denedim . asla baskıcı olmadık, şiddet kesinlikle yok. Anlatıyorum iki gün düzeliyo tekrar başlıyor. Çok çaresizim. Anaokuluna başladığı dönemde kardeşi doğdu psikolojik olduğunu düşünüyorum ama gücüm tükeniyor. Lütfen yardım edin

2 cevap
Cevaplar (2)
Doç. Dr. Murat Yüce
Çocuk ve Ergen Psikiyatristi

Merhaba, 4 yaşını doldurmuş bir çocukta kaka kaçırmayı bir hastalık olarak değerlendiriyoruz. Bazen çocuklar tamamen kakasını külotuna yapabilir bazen de külota dışkı bulaşma şeklinde sorunlar olabilir. Tedavisi çocuk psikiyatrisi uzmanlarınca yapılan bir hastalıktır. Doktor genel olarak aileyi ve çocuğu değerlendirir sonrasında da bir tedavi planı yapar. Tedavide genelde barsak hareketlerini düzenleyici ilaçlar ve ödül sistemi kullanılır. Tedavide başarı oranı genelde yüksektir. Okula başlamadan önce bu sorunların düzeltilmesi iyi olur çünkü bu durum çocuğun özgüvenini kırabilir. Bir çocuk psikiyatrisi uzmanına başvurmanızı öneririm.

31 Mayıs 2021 13:15
yn
Soru Sahibi

Cevabınız ve gösterdiğiniz yol için çok teşekkür ederim. Allah razı olsun

31 Mayıs 2021 18:12
Doç. Dr. Murat Yüce
Çocuk ve Ergen Psikiyatristi

Rica ederim. Çocuğunuzla sağlıklı mutlu günler dilerim.

10 Haziran 2021 17:03