CA
Soru Sahibi
28 Eylül 2019 19:37

tuvalet egitimi

Merhaba benim oğlum şuan yirmialtı aylık henuz daha besliyorum bir kaç defa tuvaleti istemediği için banyoda denedim yaptırmayı bezini açtım hadi çişin geliyorsa yap dedim ama yapmadı acaba daha hazır degilmi ne zaman ve nasıl kederimi bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Duygu Murat
Çocuk ve Ergen Psikiyatristi

Merhaba Ali Bey, Eğer çocuğunuz bezinden rahatsız oluyorsa, en az 2 saat kuru kalıyorsa, tuvaleti geldiğinde ya da yaptığında söylüyorsa tuvalet eğitimine hazırdır. Genellikle çocuklar 2-3 yaş arasında tuvalet eğitimini kazanmak için fizyolojik yeterliliğe sahiptir. Bu süreç bazı çocuklarda birkaç gün bazı çocuklarda 2 hafta sürebilir, ilk dönemde isteksizlik, çiş kaçırmalar olabilir. Tuvalet eğitimine sadece çocuğun hazır olması yetmez, ailenin de hazır olması gerekir. Çocuğu cezalandırmadan, sabırlı bir şekilde, kararlı, tutarlı olunduğunda çocuklar bu eğitimi alabilir.

29 Eylül 2019 12:37