AM
Soru Sahibi
29 Nisan 2021 13:30

TSH hormonu değerlerim

Hocam, yakın zamanda kısa aralıktaki TSH değerlerim: 15 martta 1.638 çıkarken 21 nisandaki 0,309 çıktı. D vitamini referans aralığı *** *** ** iken değerim 25 çıktı. Bu zaman aralığında antidepresan, anal fissür için krem ve kolojen kullanmaya başladım. D vitamini eksikligi ya da kullandığım bu ilaçlar TSH değerinin düşmesine etki etmiş olabilir mi.Ne yapmamı önerirsiniz? Teşekkür ederim.

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Halit Abdullah
Dahiliye - İç Hastalıkları

Selamlar.. Öncelikle geçmiş olsun. TSH değerleri her iki ölçümde normal sınırların içinde olduğundan merak edilecek bir durum görünmüyor ancak 3 aylık aralıklarla takip ettirin ki, değerlerde referans değerlerin dışına çıkar ise o zaman değerlendirilir. Ayrıca TSH tek başına değil serbest T4 ile değerlendirmek daha uygun olacaktır. D-vitamini eksikliği var, bunun için takviye almanızı tavsiye ederim. Kullanmış olduğunuz ilaçlar bu iki hormon değerleri ile alakası yoktur. Tekrar geçmiş olsun. Sağlıcakla kalın 🌹

29 Nisan 2021 23:16