GA
Soru Sahibi
8 Mart 2013 19:51

triid usg inceleme raporu

doktor bey ben bugün ultroson çekildim sonucu buydu :tiroid usg her iki lob büyüklüğü normildir gland konturları lobüle eko kpatarni hetorojen eko şiddeti azalmış olup prankimde lineer ekojen bant formasyonları dikkati çekmiştir büyüğü sağ lob orta kesimde 6x4 mm ebatlı olmak üzere birkaç adet heterojen hipoekoik solidnodül psuedo nodül görünümlü milimetrik hipoekoik pdaklar izlenmişir boyun vasküler yapıları normaldir lap saptanmıştır sonuç: tiroidit?

1 cevap
Cevaplar (1)
Doç. Dr. Hüseyin Can
Aile Hekimliği

Ayşe Hanım merhaba, Öncelikle yoğun çalışma tempom nedeniyle geç cevap yazdığım için özür dilerim. Tiroid nodülleri bir çok hastamız tarafından şikayet olarak bize aktarılmakta ve kaygı ile sonucu beklenmektedir. Sizin ultrason sonucunuzda 6x4 mm olarak raporlanan nodüllerden ince iğne ile biyopsi yapılma şansı son derece düşüktür. Bu nedenle tiroid sintigrafisi istenmesinde yarar olacaktır. Ultrason sonucunuz olduğuna göre tiroid fonksiyon testlerinizin de yapıldığını düşünüyorum. Test sonuçlarının ultrason ve sintigrafi ile birlikte değerlendirilmesi gerekecektir. Nodüllerin küçük ancak heterojen, hipoekoik ve solid olması mutlaka takibinin yapılması gerektiğini göstermektedir. Bu nedenle genel cerrahi polikliniğine başvurmanız ve takibinizi orada devam ettirmeniz yararınıza olacaktır. Yardımcı olabileceğim başka bir konu olursa bilgim dahilinde cevap vermeye çalışayım. Sevgi ve saygılarımla

26 Mart 2013 10:38