YT
Soru Sahibi
8 Şubat 2018 19:39

Tiroid ve lenf

Hocam merhaba. 30 yaşında 3 çocuk annesiyim. Ailede tiroid kanseri ve diğer tiroid rahatsızlıkları mevcut. Ben de uzun zamandır şişmiş lenf bezlerinden muzdariptim ki bu yüzden kbb tarafından kontrol altındaydım.Son 6 ayda tiroid bölgemde değişiklikler olmaya başladı.önce kanlanma artışı ve hipoekoik alanlar (?) ve kabalaşma vardı o bölgede . 3 ay sonraki yani şimdiki ultrasonda bunlara ek olarak sol lobda 2 mm kistik mikronodül olduğu söylendi. Tsh öncelerde 1 küsür gibi çıkarken en son kan tahlilimde 2.66 çıktı , normal sınırlarda olmak üzere ama kendi içinde bir artış göstermekte.kbb doktoru tiroidin içinde olan bu değişimlere karşı daha ne kadar düzgün çalışmaya devam edeceğini bilemeyeceğini endokrin yada genel cerrah uzmana muayene olmam gerektiğini söyledi.hashimoto yönünde şüphe varmış.kilo artışı,sinirlilik,saçlarımda dökülme,tırnaklarımın kolay kırılması ve ses çatallaşması gibi sorunlarım var.Bu verilere göre tedavi uygulanır mı beklemem mi gerekir?saygılar.

1 cevap
Cevaplar (1)

Tiroidin hormon düzeyleri şimdilik normal olduğu için birşey yapmaya gerek yok. yıllık rutin testlerle (içinde Anti TPO ve Anti TG ile birlikte) kontrol olmaya devam edin. Nodülünüzün de klinik bir önemi yok. Yıllık US kontrolü ile takip yeterli Geçmiş olsun Prof.Dr. Rafet Yiğitbaşı

15 Mart 2018 17:02