GG
Soru Sahibi
10 Haziran 2021 16:10

Tiroid Hurthle Hücre Şüphesi

Hocam merhaba babamın sonuçlarını aşağıda paylaşacağım , tiroid nodülünün büyük çıkması sonucunda biyopsi yapıldı ve bu biyopsi sonucunda ; PATOLOJİK TANI: Folliküler neoplazi / Folliküler neoplazi şüpheli sağ, TİİAB, ( Bethesda sistemi, 2007 ). NOTLAR : Yaymalar oldukça kanamalı ve teknik açıdan uygun değildir. Ancak yoğun dökülmüş Hurthle hücreleri olduğu düşünülen hücre grupları mevcuttur. Mevcut örnek Hurthle hücreli neoplaziler açısından da şüphelidir. Klinikoradyolojik korelasyon ve aspirasyon tekrarı önerilir. BULGULAR : Hipofiz doku kalınlığı koronal planda 5 mm olarak ölçülmüştür. Nörohipofize ait sinyal intensitesi doğaldır. Stalk orta hatta, normal kalınlıkta izlenmektedir. Optik kiazma, optik sinirler ve optik traktuslar normal görünümdedir. Parasellar yapılar normaldir. Kavernöz sinüs enhansmanları normal olarak değerlendirilmiştir. İVKM sonrası alınan sekanslarda hipofiz enhansman paterni normal olarak değerlendirilmiştir. Post kontrast sagittal serilerde adenohipofiz posteriorunda kontrast enhansmanı göstermeyen 2 mm çaplı oluşum izlenmiştir. SONUÇ - ÖNERİLER: Orta hatta hipofiz posteriorunda 2 mm çaplı kontrast enhansmanı göstermeyen oluşum (pars intermedia kisti? mikroadenom?) Doktorumuz ameliyat olacağını, heyet ile görüştükten sonra bize haber vereceğini söyledi ben oğlu olarak biraz korkuyorum , ciddi bir şey değildir inşallah diyerek size yazıyorum. Metastaz konusunda endişelenmeli miyiz ? Boynunun sol tarafındaki şişlik yaklaşık 2 ay önce farkedildi ve şuan konuşurken , yemek yerken , yukarı bakarken yumru olarak gözükmektedir. Konu ile ilgili açıkça bir söylemde bulunabilirseniz çok mutlu olurum.

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Mustafa Köse
Dahiliye - İç Hastalıkları , Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları

Tiroid aneliyato olman gerekiyor. Metastaz için boyun usg yapılmadı gerekiyor. Boyun usg yapulmadan amelşyat olma. Hipofiz başka birley. Metastaz ile ilgisi yok. Onun için tahliller var. Onlar temiz çıkarsa takip edilecek. Ömrmli birşey değil

10 Haziran 2021 18:03