ÖÖ
Soru Sahibi
2 Mart 2020 23:13

Takıntılı davranış

Merhabalar Doktor Hanım, 2,5 yaşında bir kızım var evde sürekli benimle cevremizde pek yok. Elimizden geldiğince oyunlar oynamaya ilgi göstermeye çalışıyoruz. Son bir haftadır parmaklarını ve elinin üstünü emmeye başladı hiç çekmiyo. Aşırı da inatçı bir çocuk. Ne yapmamız gerekiyor bırakması için? Elleri çok kötü oluyor.

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Pedagog Elda Tatlı
Psikolojik Danışman , Pedagoji , Aile Danışmanı

merhabalar Özde Hanım, maalesef sosyal çevredeki uyaran eksikliği çocuklarda uyum sorunlarını beraberinde getirebiliyor. Çocuğun bütüncül açıdan sağlıklı gelişimi için en çok ihtiyaç duyduğu oyun arkadaşıdır. Çevresel açıdan yalnız büyümek çocuklarda duygusal stresin artmasına neden olur. Duygusal stresin artması ile birlikte çocuklarda parmak emme, tırnak yeme gibi uyum sorunları görülebilir. Ayrıca duygusal açıdan gergin ve huzursuz çocuk evebeyni ile daha fazla inatlaşmaya başlar. Size tavsiyem çocuğunuzun sosyal çevresini zenginleştirmeniz ve mutlaka yarı zamanlı bir kreş ya da haftanın bir kaç günü bir oyun grubu organize etmeniz. Ayrıca parmaklarını emdiği anlarda sert tepkiler vermemeniz sakince dikkatini başka oyunlara yönlendirmeniz, mesela kinetik kum taktil yani dokunma duyusunu destekleyerek çocuğun gerginliğini azaltabilir. Ancak bu tavsiyeler yeterli gelmezse, anne ve çocuk arasındaki duygusal bağın oyun yoluyla güçlenmesi için Filial terapi uygulayan bir uzmandan destek almanızı öneriyorum.

20 Nisan 2020 15:10