yz
Soru Sahibi
2 Eylül 2012 08:07

takıntı

Merhaba Depresif nöbet hakkında bilgi almak istiyordum.anneme depresif nöbet tanısı konuldu.5 senedir ilaç tedavisi görüyor.Annemin bu rahatsızlığı karşısında nasıl davranmalıyım bilemiyorum.tamamen kendini kapattı,dışarı çıkarmaya,sosyalleşmesini sağlamaya çalışıyorum,ancak başarılı olamıyorum.oldukça derin bir karamsarlığa kapılmış durumda.nasıl davranmalıyım,ne yapmalıyım,bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim.

1 cevap
Cevaplar (1)

Depresyon kisinin kendine, cevresine, gelecege karsi olumsuz bir bakis acisi icinde olusunu tanimlar. Yalnizlik, karamsarlik, caresizlik gibi duygular nedeniyle kisinin uykulari, istahi, keyfi-morali olumsuz etkilenir. İnsanlardan uzaklasip eskiden yapmaktan keyif aldigi seyleri yapmak istememeye baslar. Depresyon hafif, orta veya agir siddette seyredebilir. Agir depresif nobetlerde mutlaka hastaneye yatis gerekir. İlac tedavisi depresyonda tek basina yeterli degildir. Psikoterapi (ozellikle bilissel- davranisci terapi) annenize yardimci olacaktir. Hastaneye ya da ofise gelebilirseniz yardimci olabilirim.

4 Eylül 2012 08:14