1S
Soru Sahibi
28 Nisan 2014 09:57

Takıntı Konusu !

Merhabalar,özellikle son zamanlarda takıntı yaptığım durumlar mevcut.Örnek vermek gerekir ise:Eğitim kurumda bir ders için taahhütname belgesi imzalamıştım.Bu belgenin biri onlarda,diğeri de bende kaldı.Bana verilen belge’de verilen meblağ yani tutar doğru.Eğitim kurumu tarafından alınan belgedeki tutarı sürekli kafama takıyorum.(Acaba tutar belirtilmeden bir belge mi imzaladım yada farklı bir tutarda,bu durumla ilgili sürekli aklımda senaryolar üretiyorum…Ceza evine düşme gibi yada evin satılması gibi.)Böyle bir durumun olacağına kanaat getirmiyorum fakat bu tür can sıkıcı düşüncelerden de kurtulamıyorum.Günlük yaşamımı da olumsuz bir şekilde etkiyor.Ders çalışırken bazen başım dönüyor,sırt bölümünün aşağı bölgesinde bir titreme söz konusu oluyor,bazen ayakta iken dizlerimin bağı çözülüyor,baş ağrısı da mevcut. .(Bunu basit bir şekilde açıklamak gerekirse bir olaya karşı A,B,C,D,E,F,G…gibi faktörlerin hepsini düşünerek hareket ediyorum ve düşünme tarzı hep olumsuz yönde.)Aynı zamanda karşımdaki herhangi bir kişiyle görüştüğüm takdirde de kendimde bir güçsüzlük hissediyorum.(Öz güven eksikliği gibi.)Son zamanlarda da dış sosyal açıdan da kişilere karşı kendimi güçsüz hissediyorum.(Ayakta durmakta zorluk çekiyorum.Aynı zamanda ayakta dururken 1 dakika dahi sallanmadan duramıyorum.)Başıma bir olay,kötü bir olay gelir ise aileme,sevdiklerime,çevreme karşıda mahcup olmaktan korkuyorum.Bu takıntı düşüncesinden kendimi bir türlü kurtaramıyorum.Senaryo sürekli canlanıyor gibi.(Ve düşünce yapımda hep olumsuz tarzda.)Benim bu hastalığım tam olarak nedir?Tedaviye başlandığı takdirde bir faydası olur mu?Bu konu hakkında bilgi verirseniz? Teşekkürler.

1 cevap
Cevaplar (1)

Bu platformda bir tani koymayi dogru bulmuyorum. Size en yakin ruh sagligi uzmanlarindan birine ulasirsaniz tedaviden tabi ki fayda gorurusunuz. Bir psikiyatristten destek almanizi oneririm, basvuracaginiz psikiyatristin de onerileri cok degerli; benim dusunceme gore ilaç ve terapi birlikte ilerlediginde yasadiginiz problemlere fayda saglayacaktir.Saglikli gunler dilerim.

29 Nisan 2014 15:36