DM
Soru Sahibi
5 Eylül 2008 19:49

syaın hocam geçen sorudada hiv konusunda türkiyedeki enfeksiyon doktorların

syaın hocam geçen sorudada hiv konusunda türkiyedeki enfeksiyon doktorlarının çoğusunu bu konuda pek bilgileri yok . ama sizin yazdıklarınız ve bir kaç doktorun verdiği cevap ve talimatlar çok hoşuma gitti gerçekten varoldğunuzu öğrendim. bundan önce kapı kapı gezip hatta pozitif yaşamdan destek istedim insanları doğru bilinçlendirmek için. aynı sorunları bende yaşadım 11 ay önce gittiğim çoğu doktor bana 12 ay ve 18 ay olduğunu söyledi. neden tıp dünyası 3-6 ay dediğimde cevap veremiyorlar bu da gerçekten psikolojik bozukluk demek. bizler bu vatanın evlatlarıyız bugun avrupada sadece hiv olmamış insanlara ait psikoljik danışmanlar varken bizlerde bırakalım cevap alamıyoruz. diyelim elimize iğne battı hiv olma 0.08 oranda iken cinsel ilişki 0.05 hemen hemen aynı bir oran insanları elhamlı yapıpta 12 ay bekletilmez aynı sorunu bir doktorumuz bir hemşiremiz iğne batmasıyla yaşacak kimse kalkıpta girdiği deprasyonun nedenini başkalarına anlatamaz.

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Raşide Atıl
Pratisyen Hekimlik

İyi günler.. HIV virüsü ile ilgili bazı detayları kısaca toparlamakta fayda var sanırım, zarflı ve dış ortama dayanıksız olan bu virüs cinsel temas,damariçi uyuşturucu kullanımı, kan ve kan ürünleri, anneden bebeğe geçiş ile yayılan bir enfeksiyon etkeni.Dış ortama dayanıksız olması bazen kafalarda soru işaretine neden olan günlük ilişkilerde bulaşmaya neden oluyormu kısmına kısmen cevap veriyor. HIV ile enfekte kişinin kanı yada diğer vücut sıvılarına dokunmak ile bulaşma çok nadir. Temel bulaşma yollarına dikkat etmek ve gerekli önlemlerialmak yeterli ( güvenli cinsel ilişki, tekeşlilik, damar içi madde kullanımı mevcut ise ortak enjektör kullanımından kaçınılması gibi... Tanı için kullanılan temel test ise antikor varlığını gösteren ELISA yöntemi ile Anti HIV1HIV2 bakılması. Antikorlar kanda ilk 2 haftadan sonra saptanabiliyor, ama genellikle bu süre 2-3 ayı buluyor, Antikorların kanda saptanma duyarlılığı ise 6. haftada %80 12. haftada %90 24. haftada ise % 100 e yakın değerlerde yani 6 aya kadar bu testi yaptırmanızı öneriyorum, bazı durumlarda süre uzayabiliyor ( bağışıklık yetersizliğine sebep olacak organ yada kemikiliği naklı, uzun süreli kemoterapi tedavisi, steroid tedavisi, uzun süreli kan replasmanı yapılan durumlar, karaciğer yetmezliği gibi..) bu tip durumlarda 12 aya kadar uzatılabilir. Tanıda kullanılan bir diğer test olan p 24 antijen bakılması ise sadece ilk 14- 28 günler arası anlamlı. Sağlıklı günler dilerim...

6 Eylül 2008 10:53