öi
Soru Sahibi
17 Haziran 2020 10:51

Sperm Sıkıntısı

İyi günler hocam. İşitme engelliyim. 35 yaşındayım. Bir tane çocuğum var. 2,5 yaşında. Çok şükür sağlıklı. İkinci çocuk denemesinde başarılı olamadık. eşim muayene oldu. Herhangi bir sıkıntı çıkmadı. Ben muayene oldum. Ultrasona girdim. Semen testi verdim. Doktor sende vitamin eksikliği var bi sıkıntı yok dedi. Sonra bana Promotil Men 30 Şase ilacı kullanmamı önerdi. Bu özel bi ilaçmış. Bir ay kadar kullandım. Tekrar semen testi verdim. Sonuçlar beş kat kadar artmış dedi. İlacı kullanırken eşimle denemeler yapmıştık. Eşimin gebe olduğunu öğrendik. Ama eşimin kan tahlilindeki bebek göstergesi çok düşüktü. Kadın doğum doktoruna göründük düşük şüphesi olduğunu öğrendik. Doktor kanlanma filan var dedi. Eşim bazı ilaçları kullandı. (progestan) Bebek 4 aylık oldu. Bebeğin kontrollerinde omuriliğinin kısa olduğu ve belden aşağısının tutmadığını öğrendik. Bebek şuanda altı aylık oldu. Bebeğin bacakları doktorun dediği gibi kelebek pozisyonunda ve hareket edemiyor. Bunu dışında kalbinde büyük sıkıntıları olduğunu sonraki testlerinde öğrendik. Hocam acaba bu sıkıntıların olmasının nedeni kullandığım Promotil Men 30 Şase ilacı olabilir mi? Eğer sebep bu ilaçsa bundan sonraki gebeliklerde bebeğe etkisi olur mu? Lütfen konu hakkında yardımcı olur musunuz?

0
4 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (4)

İlacın etkisi olduğunu sanmıyorum.Genetik sorunlar olabilir.

17 Haziran 2020 13:40
öi
Soru Sahibi

Hocam çok şükür ailemizde hiç kimsede anomali doğan birey yok. Herhangi bir kronik hastalığımız bulunmamaktadır. Benim işitme engelim 6 yaşımda ağır bir kaza sonucu meydana geldi. Sadece eşimin annesi çok önceden erkek çocuğu dünyaya getirmiş onunda kalbinde sorun olduğu için 1,5 yaşında vefat etmiş. Acaba bundan kaynabilir mi? Ama eşimin annesi ölen çocuktan sonra iki tane daha çocuk yapmış hiçbir sağlık sorunları yok. Hocam cevaplarınız çocuklarımızın geleceği için çok önemli. Tekrar bebek istediğimizde aynı sıkıntıları yaşamamak için ne yapmalıyız?

19 Haziran 2020 10:58

Bu durumun sebebini bulmak mümkün değildir. Üçüncü çocuk için çok iyi düşünmeniz gerekir

20 Haziran 2020 12:34
öi
Soru Sahibi

Hocam İyi günler, Yaşım 35. Son bir yıldır düzenli olarak sabahları kalktığımda erekte olamıyorum. Sadece son bir yıla kadar herşey normaldi. Genellikle sol tarafıma yattığımda bu sorunu yaşıyorum. Birde Semen sayısında azalma olduğunu farkettim. Bu durumda ne yapabilirim. Sebebi ne olabilir. Sadece seroquel antidepresan ilacı kullanıyorum. İlaç 100mg ama ben yarısını içiyorum. Bunun etkisi olabilir mi? Ne yapmam gerekir. Teşekkürler.

22 Haziran 2020 09:29

Bir üroloji uzmanına muayene olmanız gerekir

22 Haziran 2020 10:36
öi
Soru Sahibi

İyi akşamlar hocam, Bel ve omurilik ağrısı sıkıntısına istinaden meninin az gelmesi sebebi ile Sempatik sinirlere sıkışma varsa meni içe kaçabilir mı? Bunun tespiti için hangi birime tetkik yaptırabilirim? Ne yapmamı önerirsiniz?

7 Eylül 2020 21:06

Olabilir. Bir nöroloji uzmanı ile görüşün.

7 Eylül 2020 23:00
Doç. Dr. Ali Nejat Eğilmez
Doç. Dr. Ali Nejat Eğilmez Üroloji

Yazar toplam 6259 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
böbrek sancisi Doç. Dr. Ali Nejat Eğilmez
Testis Yanması Doç. Dr. Ali Nejat Eğilmez
böbrek agrisi Doç. Dr. Ali Nejat Eğilmez
Sifiliz ve uretrit Doç. Dr. Ali Nejat Eğilmez
Ereksiyon kaybı Doç. Dr. Ali Nejat Eğilmez
Üroloji İle İlgili Diğer Uzmanlar
Facebook Twitter Instagram Youtube