QR
Soru Sahibi
16 Temmuz 2018 23:50

Sol kolda olushan lemfödem

Selam dr. Sizi azerbaycandan selamlıyorum. Yardımınıza ihtiyacımız var. Annem 5.5 yıl önce meme kanseri tehsisi ile ameliyat olundu. Sol gögüsü alındı. 5 yı geçti ve çok iyiydi. 3 aydan bir kontrolleri yapılıyodu. 4-5 ay oluyo sol kolu shishneye bashladı. Ve çekilmedi. Oldugu gibi duruyo.. Burda bir çok doktorlara sorduk.gösterdik.ama bunun bi tedavisi olmadıgını söylediler. Bense internetten tedavisi oldugini okudum. Bir tanesi masaj. Masajı burdakı doktorlara sordugumda asla ellemememiz gerektigini söylediler bize. Sizden ricam shu. Lütfen bunun bi tedavisi varsa, ev ortamında yapa bileceyimi, bir shey varsa söyleyin bize. Allah rızası için.önceden çok çok teshekkürler. Azeri oldugumçin yazımda kusur ola bilir. Aff ola.

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Sadi Kerem Okutur
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Merhaba. Meme ameliyatlarından sonra, özellikle koltuk altı lenf bezleri temizlenen hastalarda lenf akımının bozulması sonucu zaman zaman kolda ve o taraf vücut yarımında şişme/ödem görülebilmektedir. Bu durumun profesyonel tedavisi gerekmektedir ve özelleşmiş bir fizik tedavi merkezinde rahatlıkla yapılabilmektedir. Mevcut durumun ilk müdahalesi yapıldıktan sonra evde uygulayabileeğiniz egzersiz ve yöntemlerle kolda tekrar şişme olmamasını sağlamak mümkündür. Geçmiş olsun.

17 Temmuz 2018 13:15
QR
Soru Sahibi

Selam dr. Cevapladıgınız için çok çok teshekkürler. Sormak istediyim shu. Azerbaycanda bu tedavi görülmüyor. sadece ilaç tedavisi veriliyo. Ve geçmiyo o problem. Bu shekilde yashaması gerektigini söylüyo doktorlar. Lütfen bana tahmini bir rakam demeniz mümkünmü türkiyede bu tedavi ücreti ne kadar oluyor????

17 Temmuz 2018 16:38
Prof. Dr. Sadi Kerem Okutur
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Bu hususu ilgili merkezleri arayarak öğrenebilirsiniz, geçmiş olsun.

18 Temmuz 2018 09:31