ac
Soru Sahibi
7 Ekim 2021 18:52

Sol kaburga altı batma sırtta yanma hissi midede bazen yanma stres ve sürekli hastalık araştırma

Sol kaburga altı batma ve şişkinlik gaz yemek sonrası dışkılama hissi Hocam merhaba. Benim sol kaburga altında yemek yedikten sonra ağrı batma bunu takiben yanma şişkinlik hatta yanlara sırta vuran hafif ağrı ve yanma oluyor. Fakat gaz çıkardıktan sonra yada dışkıladıktan sonra büyük ölçüde rahatlama oluyor. Ayrıca sol kaburga altında damar atması gibi bir his var. Tüm batın usg çekildi temiz çıktı. Kan tahlillerim yapıldı temiz çıktı. Sadece demir 28 ve ferritin 11 çıktı. Bende 2018 yılından beri düzenli olarak senede 4 kere kan bağışı yapıyorum. Ve ecopirin içiyorum. Ayrıca son kan bağışından sonra yani 30 ağustostan sonra, 31 ağustosta tahlil için yaklaşık 5 tüp yine 6 Eylülde 4 tüp ve 21 Eylül de 4 tüp kan verdim. Bunları hocamıza iletince demir eksikliğinin sebebinin kan bağışı yapmak ve ecopirine ve demirden yetersiz beslemeye bağlı olduğunu söyleyip oroferon verdi. Şu an kullanıyorum. O ilaçda dışkı renginde değişiklik ve hafif karın krampları yapıyor. Bazen ishal bazen kabız şeklinde dışkılama oluyor. Benim sorum 1.si bu sol kaburga altı batma sancı yemek sonrası özellikle gelişen bu durumun sebebi ne olabilir. 2.si düzenli kan bağışı yapmak ve uzun süreli ecopirin kullanımı demir eksikliğine yol açar mı? Ayrıca panik atak ve anksiyete hastasıyım. Durumum da tehlikeli bişey varmı şeklinde İnternet araştırmaları bu yakınmaları dahada alevlendiriyor. Bu arada hemoglobin ve hematoktrit değerlerim normal çıktı. (hgb 15.2 ve hct 44.8)sadece demir ve ferritin eksik çıktı. 2 kere gaitada gizli kan bakıldı ve ikiside negatif çıktı. Yaşım 34. Dışkılama bazen ishal bazen normal özellikle oroferon demir ilacından sonra bağırsak hareketi hızlandı ve yemek yememe rağmen kilom 87.05 civarlarında geziyor hep sporda yapıyorum. . Ben de kaygı bozukluğu ve hipokondriyazis var. Sürekli kolon vs hastalığı aklıma geliyor. İnternetten bakınca öyle şeyler çıkıyor. Değerli tecrübelerinize göre bende ciddi bir durum mevcut mudur yoksa bunların çoğu kaygıya bağlı bozukluk mu?

0
2 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (2)
Prof. Dr. İzzet Fresko
Prof. Dr. İzzet Fresko
Dahiliye - İç Hastalıkları , Romatoloji

Bence yakınmalarınızın büyük kısmı panik atak ve anksiyete ile ilgili. Bir psikiyatri uzmanına başvurmanız ve gastroenterologdan destek almanız yararlı olacaktır. Kan sayımınız gayet iyi, Demir ve ferritin eksikliğine iyi bir kan sayımınız olduğu için çok takılmayın.

12 Ekim 2021 07:58
ac
Soru Sahibi

Çok teşekkür ederim saygıdeğer hocam. Son bir sorum olacak. Oroferon demir hapı kullanımı sonrası göğüs kafesi arkası yanma ağrı ve gaz çıkınca mide yanması ekşimesi başladı. 1 haftadır var bu süreç. Yani reflü tarzı bir durum. Stres de belki etki etmiştir tabi ama oroferonun bu yan etkisi prospektüsünde yazınca size danışmak istedim. Sabah aç karnına alıyorum demir hapını ve buda midemi etkiliyor. Başka bir kullanım şekli var mıdır? Birde 10 kez kan bağışı yapmışım. Bu fazla bir sayı dedi hocalarımızın demir eksikliğinin yüze 95 hatta daha fazla sebebi bu dedi. Sizinde değerli görüşünüz nedir bu konuda hocam?

12 Ekim 2021 08:48
Prof. Dr. İzzet Fresko
Prof. Dr. İzzet Fresko
Dahiliye - İç Hastalıkları , Romatoloji

Çok karnına almayı deneyebilirsiniz. Yakınmalarınız geçmezse başka bir ilaca geçilebilir.

17 Ekim 2021 10:10
Prof. Dr. İzzet Fresko
Prof. Dr. İzzet Fresko Dahiliye - İç Hastalıkları , Romatoloji

Yazar toplam 2523 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Tükürük bezi biyopsisi Prof. Dr. İzzet Fresko
Tahlil sonuçları Prof. Dr. İzzet Fresko
Eritema nodozum Prof. Dr. İzzet Fresko
Fmf hastalığı Prof. Dr. İzzet Fresko
Ankilozan spondilit Prof. Dr. İzzet Fresko
Romatoloji İle İlgili Diğer Uzmanlar
Dr. Anıl Anıl
Dr. Anıl Anıl Romatoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube