öç
Soru Sahibi
24 Kasım 2018 10:19

Sol Diz Ağrısı

Sol Diz Ağrısı Hocam iyi günler sol dizim çok ağrıyor 2012 den bu güne defalarca Dr. Gittim kimi ameliyat kimi fizik ted. diyor en son gittiğim Dr. Ameliyat dedi şuan Rantudil forte 60 mg ve Naprosyon Puls Jel kullanıyorum ama fayda etmedi.Ameliyat olmammı gerek teşekkür ederim. MR. 10 RADYOLOJIK BULGULAR: Sugrapateller bursada ilimli artmis sivi mevcuttur. Medial kesimde femur tarafinda kemik ödemi bulgulari ile birlikte kikirdak kaybi ve subkondral dejenerasyon bulgulari mevcuttur. Eklem araliginda, infrapatellar bursada efüzyon saptanmamistir. Ekleme bakan kemik ve kikirdak yüzeylerin sinyal intensitesi normaldir. Medial mensi,küs arka boynuzunda dejenerasyon izlenmis olup, rüptür saptanmamistir. Lateral menisküsün ön boynuz, arka boynuz ve gövdesi normal sinyal özelligi göstermektedir. Ön ve arka çapraz baglar intakttir, sinyal intensiteleri normaldir. Medyal ve lateral kollateral ligamanlar normaldir. Kuadriseps tendonu ve patellar ligaman kalinligi ve sinyal intensitesi normaldir. Hoffa infrapatellar yag yastikçigi normaldir.

1 cevap
Cevaplar (1)

MR sonucunuzda oldukca sık rastlanan bir durum mevcut ancak goruntuleri gormeden birsey soylemek zor . Raporda yazdigi kadariyla bir kikirdak kaybi mevcut , bu durum eklem yuzeyinde asiri sutunmeye , kemikte odemle birlikte agriya ve ilerde duzelmeyecek durumlara yol acabilir . Benim onerim sonuc alana kadar ortopedi doktorlarinizla gorusmeniz ve belki de artoskopi dedigimiz ekleme kamerayla bakilma yontemini denemeniz olucaktir . Kikirdakla birlikte kemikte de kayip soz konusu ise kayip olan kemik parcanin cikarilmasi ve kalan yuzeyinde duzeltilmesi gerekebilir. MR tanisal degeri yuksektir ancak cekimin kalitesi ve yorumlayan kisinin de tecrubesi oldukca onemlidir , bu nedenle baska merkezlerde de tetkikin tekrari gerekebilir. Gecmis olsun .

9 Aralık 2018 13:12