km
Soru Sahibi
21 Şubat 2020 09:47

sjögren sendromu

Doktor bey tesadüfen yapılan tahliller sonucunda ana pozitif çıktı.Doktorum alt tahlilleri yaptırdı.Sadece ssa pozitif cıktı.Diger bütün tahliller ra dahil hepsi negatif cıktı.Doktorum göz kuruluğu testi yaptırdı. sjögren teşhisi koydu. tükürük bezi biyopsisi yaptırmadı.Plaquenil ilacı yazdı .Bunu ömrünün sonona kadar içeceksin dedi.3 Ay sonra kontrol dedi.Doktor bey ramatizmal hastalıklar hakkında baya bir bilgi edindim.Sjögren sendromunun hiçbir belirtisini kendimde görmüyorum.Plaquenil günde 1 defa içiyorum.kafam çok karışık doktor bey.Size s0rmak istediğim.İlerleyen günlerde tekrar başka bi fakülte hastanesinde doktorla görüşüp tahlillerimi yaptırayımmı.plaquenil ilacını kullanırken nelere dikkat edeyim.Bu arada doktorum romatolog.Elli yaşındayım. menopoz dönemindeyim.Bana cevap verirseniz çok sevinirim doktor bey.sizce ikinci romatoloji doktoruyla görüşmeme gerek varmı?

6 cevap
Cevaplar (6)
Prof. Dr. İzzet Fresko
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Ana ve anti asa pozitivitesi gerçekten de Sjögren ile ilişkili kuvvetli şüphe yaratır. Her zaman da dudak biopsisi yapmak gerekmez. Şikayetim yok diyorsunuz, halsizlik, yorgunluk, ağız ve göz kuruluğu var mı?

21 Şubat 2020 12:24
km
Soru Sahibi

Doktor bey öncelikle soruma cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.doktor bey kendi doktorum göz kuruluğu çıktıktan sonra sjögren için plaquenil ilacını yazdı.Ağız kuruluğu testi yapılmadı.Doktor bey çalışıyorum , öğretmenim .50 yaşındayım, Menopoz dönemindeyim. Buna rağmen kendimi aşırı yorgun halsiz hissetmiyorum.Yani yaşıma göre kendimi çok iyi hissediyorum.Plaquenil ilaca devam edeyimmi.Başka bir fakülte hastanesine gideyimmi.Bu ilacı içmezsem sjögren lenf kanserinı artırıyormuş ondanda baya bir çekindim.Yani bu konularda sizin derin bilgilerinize ihtiyacım var. Şimdiden teşekkür ederim.

22 Şubat 2020 22:00
Prof. Dr. İzzet Fresko
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Lenf kanseri ile ilişki aklınızı meşgul etmesin. Çok nadir bir komplikasyondur. Bence en az altı ay o ilacı kullanın. Daha sonrasında romatologunuz durumunuzu değerlendirsin. Sjögren romatolojik hastalıklar arasında görece hafif olandır ve kolay yönetilir.

23 Şubat 2020 08:30
km
Soru Sahibi

Çok teşekkür ederim doktor bey.Kafami rahatlattiniz.Sizin tavsiyenize uyacagim.İyi günler doktor bey

23 Şubat 2020 14:14
Prof. Dr. İzzet Fresko
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Geçmiş olsun

23 Şubat 2020 15:17
km
Soru Sahibi

Doktor bey , daha once yazmıştım.Sjögren teşhisi kondu.Yaklaşık 5 haftadır plaquenil ilacını içiyorum.Bu ilacı içmeden önce kandaki üre değerim normal gidiyordu.Gecen hafta kontrol amaclı yaptırdığım kan tahlilinde üre degerim normal sınırdan biraz yüksek cıktı.Doktor bey merak ettiğim bu ilaç üre veya başka kan değerlerini değiştirebilirmi.Suyuda yeteri kadar içemiyorum.Buda etkili olabilirmi.İyi çalışmalar.Şimdiden teşekkür ediyorum.

11 Mart 2020 11:45
Prof. Dr. İzzet Fresko
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Yeteri kadar su içmemeniz ilacın etkisinden daha fazla gibi geliyor bana. Bu arada üre değeriniz kaç onu bana bir yazabilir misiniz?

12 Mart 2020 09:30
km
Soru Sahibi

Doktor bey benim üre değerim 20.Referans aralığı ise 7 - 20.Yani sınırda

12 Mart 2020 10:28
Prof. Dr. İzzet Fresko
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Bu yüksek bir değer değil. Rahat olun.

13 Mart 2020 08:08
km
Soru Sahibi

Teşekkürler doktor bey.İyi çalışmalar.

13 Mart 2020 09:46
Prof. Dr. İzzet Fresko
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Geçmiş olsun.

16 Mart 2020 10:39