KA
Soru Sahibi
10 Kasım 2018 14:02

sjögren sedromu

hocam merhaba sjögren sendromu tanısıyla yaklaşık 8 ay plaquenil kullandım. Başlangıçta göz ve ağız kuruluğum hissedilir derecede hafifledi ancak 3 ay sonunda şiddeti arttı. 2 haftadır da exen fort 15 mg ve salazopyrin 500 mg kullanıyorum. Ancak daha kötü oldum. Master tezi yazma aşamasındayım ama bir şey okuyamaz oldum. Ne yapmalıyım? Teşekkür ederim.

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Tolga Enver Yücetürk
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Günaydın Buket Hanım, Verilen ilaç tedavileri aktiviteyi kısmen sınırlandırsa da Göz hekiminin bölgesel olarak vereceği damla ve merhemlerin de katkısı çok olacaktır. Bu açıdan Göz Hastalıkları uzmanı ile görüşmenizi öneririm. Bunun haricinde Exen Fort gibi nonsteroid antienflamatuvar ilaç grubundaki ilaçların özel durumlar haricinde, yan etkileri nedeniyle bir kaç haftadan uzun süre düzenli kullanılmasını önermiyorum. Görme sorunun artmasına bu grup ilaçların da katkısı olabileceği düşüncesindeyim.

12 Kasım 2018 09:50