GL
Soru Sahibi
20 Mayıs 2014 16:09

Sırta vuran ağrı

Merhabalar benim yaklaşık 2 senedir reflü belirtilerim vardı yani yediklerim ağzıma geliyordu ama bunun dışında bir sorun yoktu. Rennie kullanmıştım geçen sene bi süre sonra o da ağzıma gelmeye başlayınca rennie duoya geçmiştim ondada aynı şey oldu. Geçen hafta asit kusmaya başladım, sarı renkteydi ve boğazımı çok yakıyordu. 3 gündür böyle bi problemim yok fakat su bile içemiyorum boğazım çok yanıyor ve daha su boğazımdayken tekrar ağzıma doluyor birden. Mide ağrım sırtıma vuruyor, aşırı derecede kusuyorum ve yediğim 1 kaşık yemekle doyup şiştiğimi hissediyorum. Annem gastrittir diyerek lansor verdi, 2 gündür kullanıyorum fakat midemin ekşimesi dışında bişeyi geçirmedi hala mide bulantım, yediklerimin ağzıma gelme durumu var. Sizce ne yapmalıyım?

0
5 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (5)
Dr. Öğr. Üyesi Serkan Uysal
Dr. Öğr. Üyesi Serkan Uysal
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Geçmiş olsun, şikayetinize yönelik bir hekime başvurup muayene olmanız ve ona göre değerlendirilmeniz uygun olacaktır.

21 Mayıs 2014 10:31
GL
Soru Sahibi

Dahiliyeye gittim endoskopi önerdi, eliyle muayene ederken midemin sertleşmiş olduğunu söyledi. İlk ilaç denemek istediğimi söyledim duolans, dramamine ve gismotal verdi. 3 gündür kullanıyorum kısa sürede tesirleri olur mu bilmiyorum ama endoskopiyi kustuğum için önermişti ve kusmam durmuyor. İlaçlardan sonra karın ağrısıyla uyanmaya başladım *gaz ağrısına benzer bir ağrı*. Sizce verdiği ilaçları bir süre daha kullanayım mı, endoskopi mi yaptırayım?

25 Mayıs 2014 22:18
Dr. Öğr. Üyesi Serkan Uysal
Dr. Öğr. Üyesi Serkan Uysal
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Geçmiş olsun, çoğu mide hastalığında verilen ilaçlarla şikayetlerde rahatlama gözlenir, eğer şikayetlerinizde rahatlama yoksa endoskopi dahil ek incelemeler uygun olabilir. Tabii buna sizi muayene eden hekimin karar vermesi en uygunudur.

27 Mayıs 2014 13:45
GL
Soru Sahibi

Tekrar merhaba Serkan bey.Endoskopi yaptırdım ve sonuç bu; BULGULAR: Özofagus mukoza ve lümeni normal izlendi. Kardiyoözofageal bileşke normal izlendi. Kardiya özofagusu tam olarak sarıyordu. Fundus, korpus mukozası normal izlendi. Antrum hiperemik ve ödemli idi. Pilor santralize ve normal izlendi. Bulbus hiperemik ve ödemli olup yer yer erozyonlar izlendi. Duodenum 2. kıta mukoza normal izlendi. Endoskopik tanı: Antral gastrit, eroziv bulbit Bununla beraber safra kesemde taş varmış. Gittiğim doktor 3 tane ilaç verdi bunlar meteospasmyl, largopen, duolans. Açıkcası ilaçlardan önce midem daha rahattı, midem hiç bir sıvıyı kabul etmiyor şuan. İlaçlardan mıdır? Ne kadar sürer? Mide öz suyu bile azaldı, kusmam durmadı fakat fazla kuru olduğu için çıkmıyor bununla beraber sırta vuran ağrım arttı. Sürekli uyuma, halsizlik, başta uyuşma gibi yan etkiler yaptı ilaçlar. Süreç hakkında bir bilgi verebilir misiniz?

20 Mayıs 2014 16:09
Dr. Öğr. Üyesi Serkan Uysal
Dr. Öğr. Üyesi Serkan Uysal
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Geçmiş olsun şikayetlerinizi açıklayabilecek iki durum var biri onikiparmak barsağında ülser başlangıcı olarak değerlendirebileceğimiz endoskopik bulgular biride safra kesesinde taş olması bu sebeple tetkikleri yaptıran ve muayene eden hekiminizle görüşmeniz ve görüş almanız en uygunu olacaktır geçmiş olsun

4 Haziran 2014 14:26
GL
Soru Sahibi

Doktor bana 1 ay sonra gelmemi, 1 ay sonra kusmam devam ediyorsa safra kesesini alacağını söyledi fakat midemin git gide şişmesiyle beraber dokununca artan ağrılar ve sertlikler, hassasiyet var. İdrar rengim koyulaştı birden, kahverengiye döndü fakat aşırı koyu bi kahve. Kullandığım ilaçların bu tür yan etkileri var mı? Araştırdım fakat göremedim. İnanın doktora gidip gelmek kadar zor bişey yok, o yüzden sizi rahatsız ediyorum fakat bende herhangi bir düzelme olmuyor. Largopenin 1 günü kaldı, duolansı kusuyorum.

6 Haziran 2014 01:59
Dr. Öğr. Üyesi Serkan Uysal
Dr. Öğr. Üyesi Serkan Uysal
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

İdrar renginde aşırı koyulaşma vucutta sarılığın bir belirtisi olabilir, safra yollarına taş düşmesi ile gelişen safra yolu darlıklarında ağrı ve sarılık beraber olabilir. Ancak bunları anlamak için hekim değerlendirmesinin ve gerektiğinde ek araştırmaların yapılması uygun olacaktır, hekiminize tekrar başvurmanız bu yönden uygun olacaktır. Geçmiş olsun

8 Haziran 2014 13:20
GL
Soru Sahibi

Tekrar merhaba Serkan bey. Bugün yaklaşık 10 dakika süren bir ağrıyla uyandım. Daha doğrusu ağrı değildi, birşey yırtılıyor kopuyor da ağrısı sırtımın ortasına o kadar şiddetli vuruyordu ki iki büklüm kalmıştım, derin nefes alıp sakinleşmeye çalıştıkca nefes alışım bile ağrıyı arttırdı. Size son sorumdan sonra ben 2 gün hastanede yattım, damardan ilaç verdiler. O günden bu yana şikayetim yoktu. Bu yırtılma hissi olayı internette çok ciddi bişey olarak geçiyor. Midemle alakası var mıdır?

25 Haziran 2014 11:50
Dr. Öğr. Üyesi Serkan Uysal
Dr. Öğr. Üyesi Serkan Uysal
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Tarifleriniz daha çok safra kesesi ilişkili gibi duruyor. Ancak mide ilişkili problemlerde de benzer şikayet olabilir. Bu sebeple sizi takip eden doktorun görüşü daha önemli olacaktır.

26 Haziran 2014 14:18
Dr. Öğr. Üyesi Serkan Uysal
Dr. Öğr. Üyesi Serkan Uysal Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Yazar toplam 812 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Helicobacter Pylori Dr. Öğr. Üyesi Serkan Uysal
mide lezyon Dr. Öğr. Üyesi Serkan Uysal
mide bulantısı Dr. Öğr. Üyesi Serkan Uysal
Tahlil Sonuçları Dr. Öğr. Üyesi Serkan Uysal
crohn ve kemik iliği ödemi Dr. Öğr. Üyesi Serkan Uysal
Gastroenteroloji İle İlgili Diğer Uzmanlar
Uzm. Dr. Zeka Abbasov Gastroenteroloji
Uzm. Dr. Alp Atasoy Gastroenteroloji
Prof. Dr. Mustafa Güçlü Gastroenteroloji
Uzm. Dr. Mahmut Öztürk Gastroenteroloji
Prof. Dr. Barış Yılmaz Gastroenteroloji
Facebook Twitter Instagram Youtube