me
Soru Sahibi
13 Aralık 2021 22:34

Sertralin sivilce

Hocam antidepresan kullanıyordum. Doktorum ilacımı değiştirdi. Sertralin verdi. Başladıktan 2 gün sonra yanaklarımda çenemde gözümün altında sivilceler çıktı. 5 tane sivilce çıktı. İlaç ile bağlantılı mıdır?

0
2 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (2)

İlaçlara bağlı akneiform döküntüler ilaç kullanımından hemen sonra başlayıp bırakılmasından 7-14 gün sonra geriler. Sertralin ile bildirilmiş olgular var. Bunun deri tabakalarında serotonarjik sistemde sertralinin neden olduğu yüksek aktiviteye bağlı olduğu düşünülüyor.

14 Aralık 2021 09:58
me
Soru Sahibi

İlacı kullanmaya devam ettikçe bu yan etki geçermi peki? Antidepresan bir iki hafta kullanınca tolarans olur yan etkiler geçer diyorlar.

14 Aralık 2021 14:24

2 hafta kullanıp geçmezse hekiminize başvurabilirsiniz. Tedavide ilaç grup değişikliği yapar

14 Aralık 2021 15:51
Uzm. Dr. Hatice Erdem
Uzm. Dr. Hatice Erdem Dermatoloji

Yazar toplam 1531 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Akne Tedavisi Uzm. Dr. Hatice Erdem
Atarax antikolinerjikmidir Uzm. Dr. Hatice Erdem
Saç dökülmesi-kellik Uzm. Dr. Hatice Erdem
İlaç hakkında Uzm. Dr. Hatice Erdem
Dermatoloji İle İlgili Diğer Uzmanlar
Facebook Twitter Instagram Youtube