KF
Soru Sahibi
26 Haziran 2012 12:22

Serebellar ataksi

Merhabalar Hocam, Size İstanbul'dan yazıyorum. Yeğenim 6 yaşında ve Çapa Tıp Fakültesi'nde serebellar ataksi teşhisi konuldu. Çapa Tıp'tan Prof. Dr. Meral Özmen Hoca takibini yapıyordu ancak gözle görülür netice alamadık. Hacettepe'de ataksi ile ilgili bir bölümün olduğunu ve hastalığın burada tedavi edilebildiğini duyduk. Duyumumuz ne kadar doğru? Ataksi tedavisi ile ilgili bir gelişme var mı? Vaktinizi aldığım için özür diler selam ve saygılarımı sunarım. Araş. Gör. Fatih Kemik İÜ. Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Laleli-İSTANBUL

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Adem Aydın
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Nörolojisi

Sayın meslektaşım, Serbellar Ataksilerin değişik alt tipleri mevcuttur. Bu hastalığın kesin küratif(kesin) tedavisi olamakla beraber; değişik çalışmalarda kullanılan bazı ilaç, fizyotrapi ve cerrahi tedavi seçeneklere mevcuttur. Bildiğim kadarıyla Hacettepe ün. çocuk nörolojisi bölümünde Özel bir bölüm değil ama( ataksi ile ilgili poliklinik mevcut. Tadavide şu an güncel olan yaklaşımlar daha çok fizik tedavi konuşma terapisi vb. tadaviler kullanılmakta geçmiş olsun dileklerimle dr adem

9 Temmuz 2012 10:22