ÖG
Soru Sahibi
8 Ağustos 2012 16:08

29 haftalık doğan kızım 1.derece beyin kanaması geçirdi

kızım 29haftalık doğdu 53 gün yoğun bakımda kaldı.10gün oksijen ihtiyacı oldu.doğumunun 3.günü 1.derece beyin kanaması geçirdi.ultaron sonuçları ;supratentoriel alanda sağ lateral ventikül forntal hornu 16*6mm sol lateral ventrikül frontal hornu 12*3mm.3.ventrikül normal genişlikte.sol frontal horn lateral komşuluğunda yaklaşık 2mm çaplı kistik alan var.her iki koroid pleksus normal görünümde.preventriküller hemoraji yada lökolamazi ile uyumlu bulgu saptanmamış.orta het yapılarında shift izlenmemiş.izlenen serebral hemisfer alanlarının eko yapıları tabii.serabral hemisfer alanlarında hemoraji ile uyumlu görünüm;kistik veya solid kitle izlenmemişposterior fossa boyutları normal.vermis normal ekojen görünümdedir.4.ventriküle ait dilatasyon saptanmamış.sonuç:fizyolojik sınırlarda ventriküler asimetri.takipte germinal matriks hemorajisi(periventriküler yaklaşık 2mm kistik alan. sizinde değerlendirmenizi çok isterim.gelecekte kızımın hayatını etkileyecek bi etkisi olurmu?bizi ne bekliyor?

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Adem Aydın
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Nörolojisi

Sayın anne; öncelikli olarak geçmiş olsun dileklerimle, Prematüre bebeklerde anlattığınız gibi nörolojik sorunlar görülmektedir. bura da önemli olan bunun nörolojik gelişimi nekadar etkileyeceği sorunu sizin de kaygılandığınız gibi önemli,.. şu kadarını söyleyeyim nörolojik değerlendirme ve takip önemli ancak beyindeki etkilenme büyüklüğü ile nörolojik etkilenme paralel gitmez. örneğin sizin bebeğinizde olduğu gibi büyük lezyon olsa da çocuk nöroljik olarak daha iyi olabilir. sonuç olarak bebeğinizin çocuk nörolojisi uzmanı hatta belki de fizik tedavi ve diğer alt dalarla birlikte izlemesinde büyük yarar vardır. izmir den selamlar

9 Ağustos 2012 09:47