cc
Soru Sahibi
15 Ekim 2021 12:11

Şeker degeri

Mrb hocam size sorum şu sağlıklı bir insanda idrara sıkıştığında tokluk 1.5 saat şeker 123 iken idrarını yapınca 105 düşmesi normalmi bunu birkaç kez test ettim şeker 100 iken idararımı yapıp hemen ölçünce 95 çıktı çok idrar yapıyorum yarım litre su ictigimde yaklaşık saatte 3 4 kez lavaboya çıkıyorum sizce normalmi yoksa idrarda şeker mi var sağlıklı bir insandada lavobodan sonra şeker az düsermi

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Ali Başçı
Dahiliye - İç Hastalıkları , Nefroloji

Anlattığınız gözlem hiçbir şekilde mantıklı değil. Çünkü Kan şekeri 180mg/dl üstüne çıktığı zaman ancak idrarla şeker atılır. Dolayısıyla şekeri bu şekilde düşmesi mantıklı olamaz. Ama diğer taraftan açlıkta şeker *** *** ** civarında iken yemek yenince 1 saatte 160 2 saatte 140 3 saatte açlık düzeyine düşer. Yani 3 saat içinde bu şekilde bir değişkenlik içindedir. Dolayısıyla sözünü ettiğiniz değişkenliğin bu nedenle olması akla daha uygun. Ben de böyle şeker bakmak neden icap etti neden böyle bir takıntınız oldu anlayamadım doğrusu İyi günler

21 Ekim 2021 16:10